Choď na obsah Choď na menu
 


U súsedu za humnama

Príspevky

V Bratislave sa začali Vianočné trhy, atmosféru dotváralo aj víno

28. 11. 2009

Obrázok Vôňa vareného vína, medoviny i pečených klobások sa od dnes opäť šíri bratislavským Hlavným námestím, kde sa začali Vianočné trhy.

BRATISLAVA. Vôňa vareného vína, medoviny i pečených klobások sa od dnes opäť šíri bratislavským Hlavným námestím, kde sa začali Vianočné trhy. Väčšina zo 107 stánkov však neláka špecialitami slovenskej kuchyne, Bratislavčanom i turistom predavači ponúkali najmä drobné vianočné darčeky, ozdoby a suveníry.

 
Celý príspevok | Rubrika: U súsedu za humnama | Komentáre: 0

Jeden mliečny automat Trnave už nestačí

25. 11. 2009

Obrázok Jediný automat na čerstvé mlieko, ktorý je iba pár týždňov nainštalovaný v areáli Strednej poľnohospodárskej školy (SPŠ) v Trnave, nedokáže uspokojiť potreby všetkých potenciálnych zákazníkov.

TRMAVA. Automat vydá zákazníkom za jeden deň viac ako 800 litrov tejto zdravej tekutiny.

 
Celý príspevok | Rubrika: U súsedu za humnama | Komentáre: 0

Začali sa Dni otvorených pivníc

21. 11. 2009

Obrázok Odvčera trvá jubilejný 10. ročník Dní otvorených pivníc, otvorených je rekordných 113 pivníc od Bratislavy až po Trnavu. Približne 5000 lístkov sa vypredalo za necelý mesiac.

BRATISLAVA. Včera sa začali malokarpatské Dni otvorených pivníc. Po desiaty raz majú milovníci vína možnosť nazrieť do pivníc malých i stredných vinárov. Otvorených je rekordných 113 pivníc od Bratislavy až po Trnavu. Približne 5000 lístkov sa vypredalo za necelý mesiac.

 
Celý príspevok | Rubrika: U súsedu za humnama | Komentáre: 0

Pochod študentov má už druhú tabuľu, vládnu akciu ignorovali

17. 11. 2009

Obrázok BRATISLAVA. Na pamiatku študentskej demonštrácie zo 16. novembra 1989 dnes v Bratislave odhalili už druhú pamätnú tabuľu. Je umiestnená na budove ministerstva pôdohospodárstva.

Pred dvadsiatimi rokmi tam sídlilo ministerstvo školstva a práve sem po pochode Bratislavou vtedy zamierilo asi 300 študentov, ktorí žiadali slobodu a demokraciu. Vtedajšia moc proti nim nezasiahla, ale demonštráciu pred verejnosťou zatajila. Väčšina priamych účastníkov tohto pamätného pochodu sa odmietla odhalenia pamätnej tabule zúčastniť.

 
Celý príspevok | Rubrika: U súsedu za humnama | Komentáre: 0

Na námestí odhalili tabuľu k výročiu nežnej revolúcie

17. 11. 2009

Obrázok Na Trojičnom námestí v Trnave dnes predstavitelia mestskej a krajskej samosprávy odhalili tabuľu k výročiu nežnej revolúcie.

TRNAVA. Tabuľa z liateho bronzu je umiestnená na fasáde Divadla Jána Palárika. Na objednávku mesta Trnava ju vyhotovil akademický sochár Pavol Čambál. Dominuje na nej reliéfny nápis Trnavčania, v novembri 1989 sme na tomto mieste zdvihli svoj hlas proti totalitnému režimu. Nezabudnime.

 

Okrem vína zaplavuje námestie aj dážď

12. 11. 2009

Obrázok Tradičné oslavy svätomartinských vín sa tento rok z Českej republiky presunuli aj na Slovensko.

STARÉ MESTO. „A čože koštuje jedno decko?“ pýta sa starší pán vo vlnenej šiltovke slečny pri stolíkoch s vínami. „Kúpite si jeden pohár za štyri eurá a môžete ochutnať všetkých päťdesiat druhov mladých vín,“ vysvetľuje slečna trpezlivo každému záujemcovi.

 
Celý príspevok | Rubrika: U súsedu za humnama | Komentáre: 0

Blíži sa dátum, ktorý otvára vína

7. 11. 2009

Obrázok Mladé slovenské vína budú nalievať skôr. České svätomartinské otvoria slávnostne až na Martina.

BRATISLAVA. Dátum 11. novembra nie je spätý len s Martinom, jeho plášťom či bielym koňom, ale aj s vínami.Práve v tento deň sa totiž zvyknú otvárať prvé fľaše z jesenného zberu. Ak sa toto svätomartinské víno vydarí, môžeme sa tešiť, celý ročník vraj bude kvalitný.

 
Celý príspevok | Rubrika: U súsedu za humnama | Komentáre: 0

VIDEO: Tradícia Martina pokračuje

26. 10. 2009

Obrázok Šesť dní si  mesto pripomenie  svätomartinskú tradíciu. Pripravený je svetský aj duchovný program.

BRATISLAVA. Požehnaním mladého vína, 6. novembra v kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci začne druhý ročník oživenej tradície Svätomartinských dní. Oslavy vyvrcholia na Martina 11. novembra lampiónovým sprievodom a Svätomartinským koštom. Na Hlavnom námestí sa v tento deň presne o 11-tej začne veľká ochutnávka päťdesiatky svätomartinských českých vín.

 
Celý príspevok | Rubrika: U súsedu za humnama | Komentáre: 0

Milovníkom vína sprístupnia 30 historických pivníc

25. 10. 2009

Obrázok Milovníci vína si prídu na svoje v Trnave počas prvej novembrovej soboty. Už po siedmy raz sa tam uskutoční Deň vínnych pivníc, počas ktorého návštevníkom sprístupnia pivnice v historickom centre mesta.

TRNAVA. Ako uviedol predseda spolku priateľov vína Vincech Eduard Krištofovič, počet otvorených pivníc tento rok dosiahne už tretiu desiatku. Okrem stredovekej pivnice v západnom krídle radnice či pivnice v Spolku svätého Vojtecha, stoja za pozornosť aj dve pivnice v hradbách mestského opevnenia, ktoré tento rok sprístupnia po prvýkrát.

 
Celý príspevok | Rubrika: U súsedu za humnama | Komentáre: 0

Chlad si vyžiadal prvú tohtoročnú obeť. Nocľaháreň je stále poloprázdna

19. 10. 2009

Obrázok Minulý piatok zomrela zrejme v dôsledku podchladenia bezdomovkyňa. Trnavská nocľaháreň je pritom poloprázdna. Ako už niekoľko rokov.

TRNAVA. Mŕtvu bezdomovkyňu našli v piatok ráno jej priatelia. Telo bez známok života ležalo v športovom areáli, ktorý patrí farskému úradu.

 
Celý príspevok | Rubrika: U súsedu za humnama | Komentáre: 0