Choď na obsah Choď na menu
 


Výstava umenia a krásy v Klube Kultúrneho spolku Uhranská perla v Záhorskej Vsi

4. 2. 2009

Autor: Mgr. Šimkovič Oto

 

       Už len slovo vernisáž výstavy prilákalo 31.januára 2009 veľa návštevníkov do Klubu Uhranskej perly, lebo takáto uadosť sa v obci tak často nedeje.  A keď v miestnosti pred knižnicou a pred Klubom uvideli desiatky výtvarných prác, krásnych obrazov, užasne detailne vypracovaných farebných miniatúrnych kresieb a zaujímavých fotografií, bolo počuť aj záhorácke : „ To tu není enem také bárco !” Veru, bolo sa na čo pozerať !

       Celý program vernisáže, teda otvorenie výstavy, bol bohatý nielen pre naše oči a uši, ale aj pre zveľadenie a povýšenie duchovného života našich Záhorákov. A nielen ich ! Hostia prišli z celého Záhoria i Bratislavy. Autorkou, ktorá rozsahom svojho diela zaujala všetkých, bola naša / snáď to môžem kľudne napísať /,  čestná občianka, publicistka, maliarka, fotografka, skromná, jemná, inteligentná dáma, schopná zniesť kritiku i chválu - pani Mgr. Natália Oravcová, ktorá sa na svojich obrazoch podpisuje Natália Murat.

Obrázok

      V priestoroch výstavy,  pred Klubom a knižnicou desiatky obdivovateľov sa kochali nainštalovanými obrazmi, miniatúrnymi, precíznymi detailami zo života okolo nás. Ja som obdivoval krásny, detailne vypracovaný obrázok Svet v kvete, kde v ďatelinkových listoch som uvidel budovanie sveta, prírodu i krásavicu v pohode, tiež obrázky V lese a Srdce s krídelkami. Jemne ladené farby len umocňujú všetku tú krásu. Ale o tom iste budú písať odborníci.

       Ďalším ťahákom boli nevšední hostia! Pani PhDr. Darinka Brukkerová uviedla celú vernisáž, nezabudla pripomenúť, že život v našej obci sa uberá smerom k povzneseniu kultúry v nej. Všetkých hostí potom privítala aj predsedníčka Kultúrneho spolku Uhranská perla pani Magdaléna Šimkovičová, ktorá bola hybnou silou spolu s ďalšími členkami spolku pri celej organizácii a príprave vernisáže pani Oravcovej. Privítala aj maliara, grafika a fotografa pána Jána Hladíka zo Zohoru, na výstavách ktorého sa táto spoločnosť tiež stretáva.

 

Obrázok

        Vernisáž sa vydarila po každej stránke a hoci trocha zmením poradie dôležitosti, uvediem niektorých hostí, ktorých si všetci prítomní uctili i krásnymi kvetmi. Komisárom výstavy nebol nikto iný ako náš básnik Záhoria Jozef Moravčík Jakubovec s manželkou, ktorý v úvodnom slove o výstave uviedol všestrannosť pani Natálie i obdiv k jemnej kresbe jej prác. Vynikajúcu atmosféru vytvorili hostia pani Natálie – ľudová rozprávačka Slávka Gálová,  ktorá prišla až z Novej Vsi nad Žitavou a o ktorej pani Natália hovorí, že je to jej druhá mama, ale jej ozajstná mamička bola tiež prítomná. Potom sa Klubom niesli krásne a hlavne veselé záhorácke pesničky a veselé historky v podaní dcéry operného speváka Dr. Janka Blahu pani Helenky Jurasovovej, ktorú sprevádzal 7 ročný Igorko Kubát, člen jej detského speváckeho a folklórneho Vienka. V programe mala aj viac veselých scénok, do jednej z nich zatiahla aj starostu obce JUDr. Borisa Šimkoviča, na ktorého zase pán Cyril Moravčík, člen Záhoráckej rady a niekdajší richtár Záhorá, ako ďalší významný hosť, prezradil, že Boris bol na ostatnom zasadnutí Záhoráckej rady zvolený do nej ako poctivý a zodpovedný Záhorák. Starosta sa potom rozlúčil úprimnými slovami obdivu k nevšednej kráse a jemnosti obrazov a fotografií autorky i o raste duchovného života v Záhorskej Vsi, napriek opovrhnutia hodným chovaním malej skupiny spoluobčanov. Uctiť si pani Oravcovú prišli krásnymi kvetmi manažérka  spevokolu Nevädza zo Stupavy pani Zuzka Mazancová, ktorá kúpila aj obraz Môj svet a jej kolegyňa zo súboru Štefka Horváthová. No a nemohla chýbať ani tajomníčka Slovenského syndikátu novinárov pani Nataša Šándorová s krásnou kyticou pre Natáliu. Veľmi dobre sa cítili aj členky a člen spevokolu Uhranka, členovia spolku Uhranská perla i ďalší občania obce, hostia a priatelia pani Natálie, napríklad dievčence z Domu svitania v Jakubove, vedúca DFS Leváranek pani Svetlana Valachovičová s manželom a deťmi z Veľkých Levár. 

 

 

Obrázok

 

       Vernisáž výstavy pani Mgr. Natálie Oravcovej bola ukážkou, že Záhorská Ves rozvíja bohatý kultúrny a duchovný život v súčasnosti pre celé Záhorie a že členky jej Kultúrneho spolku Uhranská perla vedia pripraviť výborné prostredie a atmosféru pre umelcov vysokej úrovne. Pri bohatom občerstvení a za výbornej nálady prebiehala aj beseda o knihe pani Natálie Oravcovej „ Presýpacie hodiny” a o knihe pani H. Jurasovovej „Spomienky na Janka Blaha “, ktorú spomienkami na svojho otca oživila autorka.  

      Okrem vďaky autorke výtvarných prác pani Mgr. Natálii Oravcovej patrí poďakovanie aj Kultúrnemu spolku Uhranská perla, ktorý vo svojich klubových priestoroch zorganizoval tak hodnotné podujatie. Výstava potrvá do 15.apríla, otvorená je každý piatok od 15,00 do 18,00 hod., alebo možno zatelefonovať na tel.č. 0915 059888 !

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Poďakovanie a uznanie práce

(Mgr. Gabriela Prokešová, 22. 2. 2009 11:24)

Veľmi ma potešil článok o vernisáži výstavy v mojej rodnej dedine Záhorskej Vsi.Nežijem v tejto dedine už veľa rokov, ale z každej činnosti, akcie sa veľmi teším.Mnoho spomínaných účastníkov vernisáže poznám a vážim si ich prácu a aktivity.Držím palce, aby boli úspešné i ďalšie akcie v tejto mne tak drahej záhoráckej dedine.Vaša vďačná rodáčka Gabriela Prokešová.

Obdiv a poďakovanie!

(František Goldschmid, 5. 2. 2009 18:25)


Vždy ma poteší,keď sa dozviem tu,na Podpoľaní v Detve kde teraz žijem,niečo o svojej rodnej obci,tak tomu nebolo inak aj teraz,keď som si prečítal zaujímavý článok od pána Šimkoviča. Chcem sa aj touto cestou poďakovať,nielen samotnému autorovi,aj keď ma podľa mňa veľkú zásluhu na prezentácii našej obce,ale všetkým,ktorí sa veľkou mierou snažia,aby nielen nezanikli tradície,ale sa aj snažia odovzdávať niečo pre druhých! Prajem všetkým,pevné zdravie,veľa nápadov,ako aj veľa trpezlivosti pri tejto ich veľmi záslužnej práci,za ktorú sa im nie vždy v dnešnom svete dostane uznania,aj keď viem,že to nerobia pre nejaké poťlapkanie po pleci,ale z lásky, k svojej rodnej obci a svojím spoluobčanom! Ďakujem,už sa vopred teším,na nové,zaujímavosti! Pozdravujem všetkých rodákov!


S úctou a vďakou, František Goldschmid.