Choď na obsah Choď na menu
 


Výstava svetelné znečistenie

12. 3. 2009

Zdroj: www.senica.sk

Od 16. do 21. marca bude v Dome kultúry výstava Svetelné znečistenie. Cieľom výstavy je upozorniť na svetelné znečistenie ako nepriaznivý faktor pre životné prostredie, ukázať príklady dobrého i zlého osvetľovania verejných priestranstiev, čo sa v konečnom dôsledku prejaví i na spotrebe elektrickej energie.

Výstava o svetelnom znečistení sa koná v spolupráci Slovenského zväzu astronómov amatérov, Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied a Českej astronomickej spoločnosti (ČAS) pri príležitosti Medzinárodného roku astronómie – IYA 2009. Je tvorená 7 postermi (formát A0) prebranými od Západočeskej pobočky ČAS, ďalšími 3 prispeli SAS a SZAA, a trojrozmerným modelom predstavujúcim správne a nesprávne nasvietenie cestnej komunikácie. Podľa informácií predsedu Slovenského zväzu astronómov amatérov RNDr. Svetozára Štefečka svetelné znečistenie je nepriaznivým faktorom, ktorý nás oberá nielen o krásy hviezdnej oblohy, ale aj o kvalitný spánok. Bližšie informácie o tomto fenoméne nájdete na stránke http://www.svetelneznecistenie.sk

Putovanie výstavy  po Slovensku sa začalo v sobotu 7. marca 2009 v Dome kultúry v Sobotišti, kde sa uskutočnila slávnostná vernisáž s účasťou zástupcov všetkých zmieňovaných organizácií. Zo  Senice  poputuje výstava do Prešova.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.