Choď na obsah Choď na menu
 


Výstava fotografií Cyrila Gajdíka z Ratíškovíc v Senici

14. 10. 2008

Autor text: V. Poláková foto: ZTK

             Dnes sa konala v priestoroch Osvetového strediska v Senici o vernisážiautorskej výstavy fotografií Cyrila Gajdíka z Ratíškovíc, ktorá je súčasťou tohtoročných fotovýstav Senického fotoroka.
 
 

Obrázok

Foto autora
 

            Cyril Gajdík je známy moravský fotograf, člen fotoskupiny Kontakt Hodonín a známy je i v našom regióne, hlavne v meste Holíči a Skalici, pretože dlhé roky dochádzal za prácou do Holíča. V 80-tych rokoch bol aj členom fotoklubu pri Mestskom dome kultúry v Holíči. V tomto období sme sa mohli s jeho fotografickou tvorbou stretnúť i na 24. okr. výstave fotografií v Senici a následne na autorskej výstave, ktorú pripravilo Okresné osv. stredisko v Senici spolu s Mestským domomkultúry Holíč, konkrétne samotný Ján Náhlik.

 

Obrázok

Autor Cyril Gajdík

S Cyrilom Gajdíkom sa často stretávame na našich fotografických výstavách v Skalici,Holíči, Senici /na okr., krajských výstavách AMFO, na autorských výstavách, členskýchvýstavách Fotoklubu Retiny, na výstavách Mesiaca fotografie v Bratislave/, ktorých sapravidelne zúčastňuje, živo sa zaujíma o fotografické dianie na Slovensku.

             Cyril Gajdík sa narodil v roku 1944 v Ratíškoviciach na Morave, okr. Hodonín. Fotografuje od roku 1976 a venuje sa fotografovaniu celú dobu až doteraz. Významným impulzom v jeho fotografickej tvorbe bolo založenie fotoskupiny Kontakt Hodonín,ktorej bol jedným zo zakladajúcich členov. V 80-tych rokoch už fotoskupina Kontakt patrila k najúspešnejším v republike.
 

Obrázok

Príhovor pani Polákovej

V roku 1982 ukončil štúdium na Inštitúte výtvarnej fotografie v Olomouci, kde sa munaskytla možnosť zoznámiť sa a spolupracovať s vtedajšou fotografickou špičkou.V tej dobe sa najviac venoval reportážnej fotografii, ktorá mu je najbližšia z fotograf.žánrov a ako sám hovorí, že veľakrát dozrieva až po rokoch. Dostavili sa fotografické úspechy a rad ocenení na domácich i zahraničných výstavách. 

V roku 1989 mu bol udelený titul Autor svazu českých fotografu a ďalšiu veľkúradosť mu priniesla Hlavná cena na Celonárodnej súťaži amatérskej fotografie –Svitavy 003. Fotografie Cyrila Gajdíka sme mali možnosť vidieť vo výbere národnejkolekcie fotografií Českej republiky na výstavách v Bratislave, v minulom roku na AMFE v Banskej Bystrici. Posledným autorovým úspechom v tomto roku je získanie Zlatej medaily FIAP za kolekciu čiernobielej fotografie na Interfotoklube Vsetín 2008 – teda na 25. bienále prestížnej medzinárodnej fotografickej súťaže, ktoré má vyše 40-ročnú tradíciu a ktoré pevne zakotvilo v medzinárodnom povedomí. Medaily FIAPputovali v tomto roku do Švédska, Indie, Belgicka, Poľska a jedna zostáva v Českej republike, práve tú získal fotograf Cyril Gajdík.

 

Obrázok

Hostia na vernisáži

            Cyril Gajdík vystavoval na okresných, krajských, celoštátnych a národnýchvýstavách amatérskej fotografie v ČR, ďalej na mnohých medzinárodných fotosalónoch a zahraničných fotovýstavách v Anglicku, Austrálii, Litve, Luxembursku, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Rusku, Škótsku, Slovensku a Španielsku. Samostatne sa prezentoval na viacerých autorských výstavách. Za svoju fotografickú tvorbu získal na súťažných fotovýstavách a medzinárodných salónoch veľa ocenení.

Žije a tvorí v Ratíškoviciach, okr. Hodonín, ČR.

            V súčasnosti je Cyril Gajdík stále členom fotoskupiny Kontakt Hodonín, ktorá sa po spoločenských zmenách v roku 1991 rozpadla ako mnoho ďalších a k jej obnove prišlo opäť až v roku 2004. Dnes fotoskupina združuje 5 vyhranených autorov, plne oddaných fotografii, ktorá znova na seba upozornila v romto roku na 28. národnej výstave amat. fotografie vo Svitavách, kde vystavovali až štyria členovia skupiny.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

VERNISÁŽ

(peťo zo sLOVEnska, 15. 10. 2008 20:35)

Fotím tiež niekoľko rokov už a niekoľko rokov sa zúčastňujem Vernisáži a bol som aj včera v Senici a musím tu napísať,že to bol zážitok na dlho čo ostane vo mne,fotografie síce poznám,ale boli úplne iné,lebo boli v inom prostredí,v inom usporiadaní,dobre povyberané z toho množstva čo autor Cyril Gajdik má nafotené a prišlo aj veľa ľudí na dnešnú uponáhľanú dobu.Atmosfére bola skoro až zaslzená plná dojmov a občerstvenie chutné jak koláčiky tak vínko,všetko Moravské.Ďakujem usporiadateľom tejto Vernisáži a ďakujem Tebe Cyril za pozvanie.Vieš,že ja vždy rád ak môžem prídem a vieš aj s manželkou,že u Vás doma sa cítim ako doma.