Choď na obsah Choď na menu
 


Vianočné koncerty v Holíči

29. 12. 2009

Zdroj: holic.sk

K Vianociam už neodmysliteľne patria aj darčeky. I tohto roku Mesto symbolicky obdarilo Holíčanov dvomi vianočnými koncertami. Prvý z nich sa uskutočnil v pondelok 21.decembra v kostole sv. Martina. V jeho programe sa predstavila vokálna skupina SKLO. Pre päťčlenné zoskupenie je charakteristický prepracovaný viachlasný spev á capella, ktorý sporadicky dopĺňa hudobný nástroj, gitara či flauta. V Holíči sa predstavilo po prvýkrát.
Repertoár skupiny je zameraný od starej, sakrálnej i svetskej až po súčasnú vokálnu tvorbu. Tvoria ho duchovné, renesančné i ľudové piesne, madrigaly, černošské spirituály a vianočné koledy. Viaceré z nich zneli holíčskym kostolom sv.Martina aj v predvianočný pondelok.
Za skvelý hudobný zážitok návštevníci odmenili na záver účinkujúcich zaslúženým dlhotrvajúcim potleskom a vypýtali si tak ešte záverečný prídavok.
Okrem zamestnankýň oddelenia kultúry a športu, ktoré koncert  v spolupráciu s rímsko-katolíckou farnosťou v Holíči pripravili, sa podujatia zúčastnili aj predstavitelia Mesta, primátor Zdenko Čambal s manželkou, jeho zástupca Rastislav Caletka a prednostka mestského úradu Jana Jurkovičová.
Po doznení tónov poslednej skladby primátor poďakoval účinkujúcim za hodnotný zážitok a pátrovi Matúšovi odovzdal  malý dar, výťažok z dobrovoľného vstupného, ktorý poslúži aspoň čiastočne na obnovu či doplnenie vybavenia kostola.
***
K spríjemneniu atmosféry blížiacich sa sviatkov prispel aj druhý z vianočných koncertov. V utorok 22.decembra sa na ňom v evanjelickom kostole predstavil vo svojich typických krojoch ženský zbor Marijánky z Vacenovíc.
Marijánky podľa slov jednej z jej členiek Marie Šimečkovej, spievajú zo srdca a pre radosť. Ich láska k spevu bola cítiť
z každej ich piesne, ktorými sa snažili osloviť návštevníkov a vniesť trocha predvianočnej atmosféry do sviatočne vyzdobeného holíčskeho chrámu.
Ak malo byť toto podujatie príležitosťou ku krátkemu zastaveniu a upokojeniu sa v zhone predvianočných dní, k malému rozjímaniu či zamysleniu sa, mnohým z návštevníkov vianočný koncert tieto očakávania isto naplnil.
Aj tento koncert si prišli spolu s ostatnými návštevníkmi vychutnať i všetci traja predstavitelia Mesta.
Primátor Zdenko Čambal na záver odovzdal farárke Emílii Talábovej výťažok z dobrovoľného vstupného, ktorý farnosti poslúži na obnovu evanjelického kostola.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.