Choď na obsah Choď na menu
 


V Devíne zatiaľ záplavy nehrozia, voda však stúpa

24. 6. 2009

Zdroj: tvnoviny.sk

VIDEO: tv noviny.sk

Vodohospodári vyhlásili na rieke Dunaj prvý stupeň povodňovej aktivity, hladina vody dnes ráno na všetkých jeho úsekoch prekročila 650 centimetrov.

„Voda stúpa aj naďalej, očakávame jej vzostup približne o meter, čo by znamenalo druhý stupeň povodňovej aktivity,“ uviedol pre agentúru SITA technický námestník riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku, odštepného závodu Bratislava Peter Minárik.

autor: Eugen Korda

Vývoj situácie na Dunaji závisí od zrážok v Alpách, konkrétne v Rakúsku a južnom Nemecku. Hlavným problémom podľa neho je, že dážď padá do snehu, ktorý sa topí aj v dôsledku otepľovania. Prvý povodňový stupeň si nevyžaduje žiadne opatrenia, len pozorovanie.

Situácia na riekach Morava, Myjava a Váh je zatiaľ pokojná, rieky stúpajú len mierne. „Dolné úseky Moravy a Váhu sú ovplyvnené spätným vzdutím Dunaja, to by malo trvať niekoľko dní,“ skonštatoval Minárik. Nevyspytateľný je podľa neho vývoj na rieke Myjava, kde sú hrozbou najmä prívalové búrkové zrážky. Tie meteorológovia predpovedajú po skončení súčasných dažďov.

Utorňajšie dažde sa neprejavili ani na lokálnych povodniach či zatopených pivniciach. Ako informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave Ivan Peťko, zásahy hasičov zatiaľ neboli potrebné.

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) prijal v utorok 23. júna opatrenia v prípade, ak by sa na slovenskom úseku Dunaja prejavila povodňová vlna z Nemecka a Rakúska. Vodohospodári vypratali stavenisko protipovodňovej ochrany v mestskej časti (MČ) Devínska Nová Ves. "Sme pripravení vyskúšať mobilnú protipovodňovú ochranu na Slovanskom nábreží v MČ Devín a na parkovisku na Fajnorovom nábreží v MČ Staré Mesto," povedal pre TASR Peter Minárik, technický námestník SVP, Odštepný závod v Bratislave.

Rieka Morava sa vyliala do polí pri Devínskej Novej Vsi, ale obyvateľov neohrozuje, uviedol dnes pre TASR člen krízového štábu a veliteľ Obecného hasičského zboru v tejto MČ Jozef Dzurilla. Dodal, že hasiči sú pripravení zasiahnuť.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.