Choď na obsah Choď na menu
 


U partnerov na oslavách vzniku prvej republiky

31. 10. 2008
Zdroj: www.holic.sk

Sample Image28.októbra si obyvatelia Českej i Slovenskej republiky pripomenuli 90. výročie vzniku Československa. Kým na Slovensku je tento dátum pamätným dňom, u našich českých susedov je štátnym sviatkom.
V predvečer výročia, v pondelok 27.októbra, sa pri tejto príležitosti konalo slávnostné podujatie aj v našom partnerskom meste Hodoníne. Spomienkovej slávnosti sa spolu so stovkami občanov a predstaviteľmi mesta i ďalších oblastí verejného života, zúčastnili aj predstavitelia Mesta Holíč, primátor Zdenko Čambal a jeho zástupca Rastislav Caletka.


Účastníkov podujatia, zhromaždených pri soche prvého česko-slovenského prezidenta Tomáša G.Masaryka na Námestí 17.listopadu, privítal v úvode starosta Hodonína Lubor Šimeček. Po príhovore, v ktorom spomenul udalosti súvisiace so vznikom prvej samostatnej republiky oboch bratských národov, Čechov a Slovákov, sa prítomným prihovoril aj primátor Zdenko Čambal.
Ako prejav úcty a hrdosti na spoločné dejiny oboch bratských národov a pri príležitosti tohtoročného významného výročia vzniku Československa venoval svojmu hodonínskemu partnerovi originálny darček, pohľadnicu z roku 1935, na ktorej je zobrazený rodný Masarykov dom. Jej hodnotu znásobuje poštová známka s portrétom prvého československého prezidenta, doplnená pečiatkou poštového úradu v Hodoníne z roku 1935.
Po príhovoroch niektorých ďalších hostí Lubor Šimeček spolu s akademickým sochárom Jaroslavom Jurčákom slávnostne odhalili
repliku časti pôvodného reliéfu, ktorý bol súčasťou Masarykovho pomníku, symbolizujúceho národné oslobodenie.
Aj za prítomnosti skautov držiacich v rukách horiace pochodne a predstaviteľov Sokola s rozvinutými zástavami svojich organizácií predstavitelia Hodonína i Holíča a po nich aj  ďalší hostia položili vence k pomníku T.G.Masaryka.
Oficiálnu časť slávnostného programu zakončila československá hymna v podaní hodonínskeho speváckeho zboru. Oslavy 90.výročia vzniku prvej republiky zakončil lampiónový sprievod a ohňostroj na Masarykovom námestí.         

FOTO:

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.