Choď na obsah Choď na menu
 


Týždeň slovenských knižníc v Senici

27. 3. 2009

Autor:  MILAN SOUKUP (FOTO AUTOR)

 

Od pondelka 23. marca až do utorka 31. marca žili a žijú aj knihovníci na Záhorí v znamení Týždňa slovenských knižníc, akcie pripravenej spolu so Slovenskou asociáciou knižníc. Jeho cieľom je prezentovať knižničné fondy a prácu knihovníkov verejnosti, podnietiť mladých i starších čítať nielen kvôli vzdelávaniu, ale aj pre rozptýlenie. Naučiť sa narábať prosto fondmi knižníc na prospech človeka.

V Záhorskej knižnici v Senici sa 23. marca prezentovalo na predajnej výstave Vydavateľstvo Portál nielen náučnou literatúrou, ale aj knihami pre voľné chvíle.

V stredu 25. marca pripravila Záhorská knižnica spolu s oblastným výborom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Záhorskom osvetovom stredisku v Senici spomienkové stretnutie pri príležitosti 100. výročia narodenia právnika, libretistu a textára populárnych piesní Pavla Braxatorisa. Umenie tohto senického rodáka je dodnes živé v piesňach a operetách Gejzu Dusíka. Zaspomínali si naňho viacerí skôr narodení Seničania. Bola medzi nimi  aj 95-ročná pani Jozefína Nemečkayová, ktorá si v Senici pred 70 rokmi zahrala aj hlavnú postavu v Dusíkovej operete Modrá ruža s libretom Pavla Braxatorisa.

Vo štvrtok 26. marca sa aj v Záhorskej knižnici v Senici zapojili deti do pokusu o prekonanie rekordu v Najpočetnejšom detskom čitateľskom maratóne. Organizovala ho Linka detskej istoty pri Slovenským výborom pre UNICEF. V Senici sa doňho v čase od 9. do 15. hodiny zapojilo 143 školákov čítaním z modrých, zelených či modro-zelených rozprávok Ľubomíra Feldeka.

V piatok si v Centre voľného času Stonožka v Senici deti zábavno-súťažnou formou pripomenuli dielo spisovateľky Márie Ďuríčkovej pri jej nedožitých 90. narodeninách.

V utorok 31. marca o 17. hodine v Záhorskej galérii v Senici budú môcť čitatelia a fanúšikovia hudby a výtvarného umenia besedovať o knihe Vôňa Záhoria s poetkou a literárnou historičkou zo Skalice Evou Fordinálovou. Zároveň tam vyhlásia súťaž o najkrajšiu knihu o Záhorí alebo zo Záhoria.

Ktorá z kníh sa stane „Knihou roka 2008?“ Tipy možno posielať až do 30. septembra 2009. Víťaza ankety vyhlásia v októbri v Týždni kultúrneho dedičstva.

MILAN SOUKUP (FOTO AUTOR)

 

Obrázok

1 – Z prezentácie Vydavateľstva Portál v Senici 23. marca. FOTO:MILAN SOUKUP

Obrázok

2 – V utorok 24. marca sa v Záhorskom osvetovom stredisku aj pri hudbe a fotografiách starej Senice zo zbierok Jána Petra spomínalo na známeho i neznámeho textára a libretistu operiet Gejzu Dusíka, na senického rodáka Pavla Braxatorisa. FOTO: MS

Obrázok

3 – Vľavo 95-ročná pamätníčka pani Jozefína Nemečkayová, ktorá poznala Pavla Braxatorisa osobne. FOTO:MS

Obrázok

4 - Čitateľský maratón v Záhorskej knižnici v Senici odštartoval primátor Ľubomír Parízek. FOTO: MILAN SOUKUP

Obrázok

5 – Čítalo sa na striedačku. FOTO:MS

Obrázok

6 – Kým niektorí čakali na poradie pri čítaní rozprávok, aj sa zahrali. Z rôznych kníh v časovom limite hľadali čo najviac slov s Ypsilonom a opakovali si tak pravopis. FOTO:MS

Obrázok

7 – Deti pri prekonávaní rekordu v Senici prišiel povzbudiť aj senický básnik

Pavol Stanislav Pius. FOTO:AUTOR 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.