Choď na obsah Choď na menu
 


Stavanie mája s Májovankou

7. 5. 2009

Zdroj: www.holic.sk

Stavanie májov je jednou z tradícií, ktoré sa dodnes stále zachovávajú. Tento ľudový zvyk tohto roku opäť ožil aj v Holíči. V posledný aprílový deň predpoludním vyrástol vyzdobený máj uprostred Námestia mieru, kde má už roky svoje tradičné miesto. Popoludní sa námestie stalo dejiskom slávnostného podujatia, na ktoré Mesto pozvalo všetkých svojich obyvateľov. O dobrú náladu sa postarala dychová hudba Májovanka, ktorá svojimi pesničkami rozoznela centrum mesta a vítala každého z prichádzajúcich.

Pozvanie na spoločnú ľudovú oslavu, ktorú umocnili v tradičných krojoch oblečené deti z holíčskeho Centra voľného času, prijalo viacero hostí. Primátor Zdenko Čambal tak v úvode mohol zvlášť privítať predsedu Trnavského samosprávneho kraja Tibora Mikuša, poslanca Národnej rady SR Antona Bobríka, primátora Skalice Stanislava Chovanca, prednostu Obvodného úradu Senica Jaroslava Rihu, poslancov mestského zastupiteľstva v Holíči ako aj starostov okolitých obcí či predstaviteľov politických strán a hnutí pôsobiacich v rámci mesta i okresu.
Vo svojom príhovore Zdenko Čambal okrem iného vyjadril radosť z toho, že tradičné podujatie, akým je stavanie mája, sa v Holíči stretáva každoročne so záujmom množstva jeho obyvateľov. Vyjadril tiež prianie, aby nielen v máji, mesiaci lásky, boli ľudia navzájom láskyplní, nachádzali v sebe viac porozumenia, úcty a spolupatričnosti, ale aby takými zostali po celý rok.
K týmto slovám primátora sa pripojil aj župan Tibor Mikuš, ktorý Holíčanom doslova poprial, aby máj mali v srdciach nielen v prvomájový deň, ale aby ich láska sprevádzala aj v dňoch ostatných. S rovnakým prianím odovzdali prítomným niekoľko pozdravov aj poslanec Národnej rady Anton Bobrík a v mene svojho mesta aj primátor Skalice Stanislav Chovanec.
Po príhovoroch sa štvorica hostí spolu s primátorom Zdenkom Čambalom ujala milej povinnosti a stuhami skrášlené okružie slávnostne vyzdobenej podmájky spoločne vytiahli na vrchol máje.
Po slávnostnom prípitku námestie opäť rozozneli pesničky populárnej Májovanky. Malým občerstvením sa zavďačili aj samotní organizátori. Azda iba málokto odolal pohostinnosti krojovaných hostiteliek, ktoré každého z účastníkov ponúkli kalištekom pálenky, chlebíkom s masťou i domácimi koláčmi.


 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.