Choď na obsah Choď na menu
 


Skalický okres budú reprezentovať dva súbory

3. 4. 2009

V gbelskom Dome kultúry sa koncom marca konala už tradičná súťažná prehliadka detských folklórnych súborov, speváckych skupín a sólistov okresov Senica a Skalica.

Záhorské osvetové stredisko Senica v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom a Mestským kultúrnym zariadením Gbely zorganizovali podujatie, ktorého poslaním bolo uchovávanie tradícií a zvyklostí folklóru u detí a mládeže, podporovať lásku k folklóru, umožniť im prezentovať výsledky svojej práce na verejnosti a konfrontovať ich s výsledkami iných.
Odborná porota bola v zložení doc. Ján Blaho z katedry tanečnej tvorby VŠMU Bratislava, PhDr. Angela Vargicová speváčka a hlasová pedagogička a Mgr. Katarína Babčáková odborná pracovníčka Národného osvetového centra v Bratislave.

Po krátkom príhovore primátora Gbelov Ing. Jozefa Hazlingera začala prehliadka. Ako prvý vystúpil detský folklórny súbor Bročánek, sóloví speváci Dominik Bolerác a Adelka Gulíšková a po nich zástupcovia z Gbelov Mário Fiantok a Adrianka Došková.
Súbor Sekulánek vystúpil s pásmom Už sa fašank krácí a sólovým spevom Simony Športekovej V srdénku mja mamičko. Súbor Nádej z Kuklova s pásmom Na tem našem dvori, lekvár sa tam varí a sólovými piesňami v podaní speváckej skupiny a Martina Hinterschustera. Skalicu reprezentoval súbor Skaličánek a sóloví speváci Mário Skopeček a Šimon Kotvas.
Porota u vystúpení súborov hodnotila tradičnosť v pôvodnom prevedení, aby vystúpenie a choreografia bola poňatá tak, ako sa v skutočnosti príbehy na dedinách konali. Na záver v hodnotiacom seminári každému súboru vytkli chyby, ktoré na javisku účinkujúci urobili.
V sólovom speve upozornili na precítenosť spevu a vytkli aj nedostatky doprovodných muzikantov, ba dokonca aj zbytočné virtuózne party niektorých harmonikárov.
Na krajské kolo postúpili DFS Bročánek a DFS Skaličánek.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.