Choď na obsah Choď na menu
 


Sídlisko Juh sa zmení na lukratívnu štvrť

14. 11. 2008

Zdroj: www.malacky.sk

Vo veľkej rokovacej miestnosti mestského úradu sa 13. novembra zišli zástupcovia vlastníkov bytov na sídlisku Juh s architektkou Danielou Gažovou, vedúcou oddelenia dopravy a stavebného poriadku MsÚ Gabrielou Rehákovou a Viliamom Končekom, ktorí prezentovali štúdiu renovácie  obytnej štvrte. Predmetom stretnutia bol pripravovaný komplexný návrh riešenia.

Podľa slov architektky na rad prídu komunikácie, parkoviská, detské ihriská aj nádoby na odpadky.  D. Gažová upozornila na chaotické rozmiestnenie predajní, problémy s parkovaním, ktoré nevyriešilo ani pridanie 120 miest, a na absenciu obchodnej vybavenosti vo vstupnej časti do sídliska v smere od mesta. V budúcnosti tu vyrastie nové obchodno-obslužné centrum so záchytným parkoviskom, dve zastávky MHD a stánky na prenájom. Stupavská ulica sa pravdepodobne zmení v oboch smeroch na dvojprúdovku a zeleň sa dočká revitalizácie. Kontajnery sa podľa predloženej štúdie oplotia, čím sa zlepší systém odvozu odpadkov.  

Architektka načrtla aj možnosť oddychovej zóny v okolí potoka Malina, kde predpokladá vznik športovo-rekreačnej zóny. Padli návrhy na tvorbu parku na voľný pohyb psov v okolí zdravotného strediska. Podľa zámeru mesta detské ihriská vzniknú zrejme pri nákupnom centre, v blízkosti ktorého sa počíta s vytvorením pešej zóny, ďalej v ústrednom priestore sídliska a pri ubytovni. „Veľký potenciál vidím vo využití prízemných bytov bez balkónov, ktoré sa môžu prepojiť terasami,“ prezradila svoju víziu D. Gažová.  

V diskusii bolo najviac skloňovaným práve problémové parkovanie. V budúcnosti sa bude zrejme riešiť garážami, pretože pri osídlení tromi tisíckami obyvateľov sa časom sídlisko môže premeniť na veľké betónové parkovisko.  Občania sa sťažovali na nedostupnosť áut záchrannej služby k vchodom, nezmyselné zásahy do zelene a na umiestnenie miesta na výbeh psov v blízkosti zdravotného strediska. Diskutovalo sa aj o stavbe poschodového parkovacieho domu, náklady by však mesto nedokázalo zaplatiť.  

Treba upozorniť, že zatiaľ nejde o detailný projekt, len o nezáväznú štúdiu, ktorá nie je nemenná. Časový horizont zmien zatiaľ nie je známy.

Simona Šípová

Foto1  Foto2

Foto3  Foto4

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.