Choď na obsah Choď na menu
 


Senické zrkadielko Anky Gamanovej 2009

30. 3. 2009

Autor: MILAN SOUKUP (FOTO AUTOR)
 
 

„To sa stalo po prvýkrát, že porota sa uzniesla, že najlepšie, z takého divadelného hľadiska, najčistejšie, najštýlovejšie predstavenie je predstavenie, ktoré si režírovali samotné deti.“ Týmito slovami komentovala docentka z Vysokej školy múzických umení v Bratislave a zároveň dramaturgička Divadla Jána Palárika v Trnave Mirka Čibenková výsledok regionálnej súťaže detskej

dramatickej tvorivosti okresov Senica a Skalica. Senické zrkadielko Anky Gamanovej v Dome kultúry v Senici 24. marca pripravilo Záhorské osvetové stredisko. Poprí M.Čibenkovej v porote súťažné predstavenia súborov zo Senice a Radošoviec hodnotili aj režisér Jozef Chudík a divadelný režisér a dramaturg Slovenskej televízie Martin Peterich.

Súčasťou súťaže bol aj seminár vedúcich súborov a režisérov s porotou a v rámci čakania na výsledky pre detských tvorcov organizátori pripravili rýdzo divadelnú akciu – improligu – improvizáciu detských hercov na vopred určenú tému. S deťmi pri impro-zábave pracovali Ľuboslava Pavesková zo senickej Základnej umeleckej školy a Ján Jozéfek, študent konzervatória, inak vlastne aj herci Záhoráckeho divadla zo Senice, v ktorom stvárnili vlani postavy Rómea a Júlie v záhoráčtine.

 

Sonda medzi tvorcov

 

Ako sa vnímali režiséri navzájom, čo u konkurentov pochválili, kto ich čím zaujal?

Ľuboslava Pavesková zo Senice: „Dnes sa mi veľmi páčilo predstavenie pani Jany Kutalovej z Radošoviec o bračekoch mravčekoch. To sa mi páčilo aj kostýmovo páčilo. A veľmi ma oslovila scénická miniatúra Ivety Fodorovej, „Princezná na hrášku“ . Bolo to zasa niečo nové. Tento rok sa mi zdalo, že tie predstavenia boli oveľa kvalitnejšie, nebolo to také zdĺhavé.

Jana Kutalová z Radošoviec: „Najviac ma zaujala scénická miniatúra Princezná na hrášku v réžii Ivety Fodorovej práve spôsobom hry s bábkou, a spojenia postáv s dejom a gradáciou, rekvizitami. Úroveň ťažko hodnotiť, ale myslím si, že mi chýbajú konkurenti. Lebo som za Skalický okres sama. Myslím si, že aj tento rok sa vydaril. Som rada, že v tých deťoch rozvíjame krásu slova a trošku aj tú improvizáciu. Pomôže im to aj do života – komunikovať, vyjadrovať sa. Nie je len o tom, že sa deti divadlom hrajú, ale že to má aj dosah do budúcnosti.“

Iveta Fodorová zo Senice:  „Zaujala ma Manduľa od Vincenta Šikulu v podaní súboru z Radošoviec. Trochu sa odlišovala od toho všetkého v pozitívnom zmysle aj svojou atmosférou. Nebola to veselohra. Malo to takú zvláštnu atmosféru. A možno aj tie postavy ako tam sedeli staticky, len sa pohybovali, niečo si povedali, že aj z toho človek získal pocit, že sa tam niečo deje. Bolo to zaujímavé. Oproti predchádzajúcemu roku ma mrzí, že je tu menej divadiel. Žánrovo to mohlo byť pestrejšie.“

 

Ako to dopadlo?

 

Na Senickú divadelnú jar ako na regionálnu súťaž Trnavského kraja 16. apríla postúpil Detský divadelný súbor (DDS) Zádrapky zo Základnej umeleckej školy v Senici za víťaznú scénickú miniatúru „Vo vlaku“ v réžii Ivety Fodorovej.

Postup sa ušiel i víťaznému „najvýraznejšiemu predstaveniu“ „Ako čertík babráčik skočil dobru na háčik.“ Prezentovali sa ním žiaci  8.B  z 2. Základnej školy na Komenského ulici v Senici. Namiesto dospelých režisérov si prácu na inscenácii koordinovali deti samotné (Petra Jablonická za asistencie Márie Sovovej).

Na krajskú súťaž pôjde aj Detský divadelný súbor Dráčik z Radošoviec a jeho „Bračekovia mravčekovia“ podľa Jozefa Pavloviča v réžii Jany Kutalovej za „druhé miesto s postupom.“

Druhé miesto bez postupu obsadila „Princezná na hrášku“ podľa Hansa Christiana Andersena v réžii Ivety Fodorovej v naštudovaní DDS Zádrapky zo ZUŠ Senica.

Druhé miesto obsadil tiež „Vták Ailpein“ (podľa škótskej predlohy) v réžii Štefánie Jánošovej v podaní DDS Zádrapky zo ZUŠ Senica. Jeho režisérka získala i cenu za réžiu a prácu s detským hercom.

Tretie miesto bez postupu obsadil tiež DDS Drak z Radošoviec za inscenovanú predlohu Vincenta Šikulu „Manduľa“ v úprave a réžii Jany Kutalovej.

Porota udelila aj ďalšie ceny. DDS Stonoha z Centra voľného času v Senici ju získal cenu „za vizuálne obohatenie predstavenia“ (kombinácia s videofilmom) v réžii Dominiky Vaculovej „Babkin slávny úlet“.

A Filip Šebesta z DDS Zádrapky cenu získal „za herecký výkon vo vedľajšej postave“ v paródii „Vodník“ v réžii Ľuboslavy Paveskovej zo ZUŠ Senica. Víťazom blahoželáme a postupujúcim budeme držať palce, aby 16. apríla o svojich kvalitách presvedčili na krajskej súťaži detskej dramatickej tvorivosti Trnavského samosprávneho kraja na Senickej divadelnej jari 16. apríla.

MILAN SOUKUP (FOTO AUTOR)

 

Obrázok

1- Zľava riaditeľka Záhorského osvetového strediska v Senici Ľubica Krištofová, vpravo moderátorka a učiteľka ZUŠ Senica Ľuboslava Pavesková. FOTO: MILAN SOUKUP

Obrázok

2- Najmladší diváci. FOTO: MS

Obrázok

3- Bračekovia mravčekovia – DDS Dráčik z Radošoviec. FOTO: MS

Obrázok

4- Vo vlaku. DDS Zádrapky. FOTO:MS

Obrázok

5- Princezná na hrášku – DDS Zádrapky zo Senice v réžii Dominiky Vaculovej. FOTO:MS

Obrázok

6- Babkin slávny úlet – DDS Stonoha z CVČ Senica. FOTO:MS

Obrázok

7- Vodník – DDS Zádrapky zo Senice v réžii Ľuboslavy Paveskovej. FOTO:MS

Obrázok

8 –  Účastníci seminára. FOTO:MS

Obrázok

9- Členovia poroty – zľava Martin Peterich, Mirka Čibenková a Jozef Chudík. FOTO:MS

Obrázok

10- Manduľa – DDS Drak z Radošoviec. FOTO:MS

Obrázok

11- DDS 2. ZŠ Senica – Ako čertík babráčik skočil dobru na háčik. FOTO:MS

Obrázok

12- Vták Ailpein – DDS Zádrapky zo ZUŠ Senica. FOTO: MS

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Help

(Lol, 6. 11. 2009 13:11)

prosim pomozte chcela by som si na internete najst niaku ponuku natocenia reklamy pre deti . No som 12 rocne dievce prosim pomoc . niaku stranku alebo nieco . Za pomoc dakujem