Choď na obsah Choď na menu
 


Projekt NIL a myjavské Gymnázium

23. 10. 2008

Zdroj: www.myjava.sk

 

 

Obrazok   

    NIL... Pod týmto názvom sa skrýva výzva na spoluprácu so školami a organizáciami z krajín Nórsko, Island a Lichtenštajnsko.

 

Zhodou okolností sa zástupcovia myjavského Gymnázia dávnejšie stretli s jedným kolegom z nórskej školy v mestečku Flisa pri  jeho návšteve Myjavy. Keď ho v januári tohto roku požiadali o spoluprácu na projekte, súhlasil a dohodli sa na téme životné prostredie, ktorá je stále aktuálnejšia i v našom živote. Projekt nazvali Životné prostredie je bez hraníc. Jeho cieľom je udomácniť myšlienku triedenia odpadov v gymnáziu, aktívne zapojenie študentov do projektu a ich príprava na budúcnosť v rámci EÚ. Taktiež ich lákala možnosť vycestovať do tejto severskej krajiny, kde majú s ochranou životného prostredia väčšie skúsenosti ako u nás.

     Preto pedagógovia - biológovia, fyzici a jazykári venovali žiadosti o tento grant veľkú pozornosť. Vyplatilo sa! V júni sa dozvedeli, že projekt bol schválený a obsadil druhé miesto. Poskytnutý grant predstavoval hodnotu 1 486 000,- Sk. A tak v čase prázdnin poverení učitelia dokončili dokumentáciu, ktorú bolo potrebné vypracovať po uzatvorení zmluvy a pripravili aktivity na september, ako aj cestu do Nórska. Na tej sa v termíne od 24. 9. - 28. 9. 2008 zúčastnila riaditeľka gymnázia PaedDr. Danka Michálková a dve učiteľky Mgr. Gabriela Horváthová a Mgr. Vlasta Hyžová. Prerokovali aktivity projektu, doriešili detaily spolupráce a dohodli termíny vycestovania skupín 15 nórskych a 15 našich študentov spolu s dvomi učiteľmi v roku 2009 a návštevu 3 nórskych učiteľov na Slovensku na záver projektu v roku 2010.
     Počas návštevy partnerskej školy  Solor Videregaende Skole vo Flise myjavskí pedagógovia okrem  samotnej školy navštívili i priestory spoločnosti, ktorá z biologického odpadu vyrába hnojivá a záhradný substrát. Exkurzia bola veľmi zaujímavá a zanechala v nich hlboký dojem a predstavu akou cestou ísť u nás.
     Napriek tomu, že Nórsko je severská krajina a sprevádza ju povesť chladného počasia, a tak trochu aj ľudí, Myjavčania tam zažili krásne jesenné dni, počas ktorých nórski farmári zberali poslednú úrodu obilia a zemiakov a stretli milých, srdečných ľudí, ktorým radi oplatia ich pohostinnosť.
     Zároveň dúfajú, že projekt, ktorý sa už na škole rozbehol, vydrží, že študenti podporia tento zámer a že modrá, žltá či zelená nebudú len farby nádob na triedenie odpadu, ale aj farby krajšieho a čistejšieho životného prostredia.

Mgr. V. Hyžová, Gymnázium  v Myjave

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.