Choď na obsah Choď na menu
 


Projekt Mínus tri percentá

29. 11. 2008
Zdroj: www.malacky.sk

Vedúca oddelenia projektového riadenia MsÚ Ing. Eva Sokolová a projektový manažér Mgr. Peter Vavák sa zúčastnili prvého medzinárodného stretnutia manažérov projektu Mínus tri percentá v írskom Dubline. Ambiciózny neinvestičný projekt by mal po troch rokoch mestu priniesť trojpercentnú úsporu všetkých energií vrátane pohonných hmôt.

Garantom medzinárodného projektu, ktorý má byť príkladom ukážkou napĺňania energetickej direktívy EÚ, je energetická agentúra CODEMA so sídlom v írskom Dubline, ktorá má uzatvorený vzťah priamo s Európskou komisiou. Účastníkmi projektu je šesť európskych miest, ktoré sa vďaka zvoleným stratégiám majú stať žiarivými príkladmi a ukázať ostatným, ako sa dá šetriť energiou a v rámci mesta tak dosahovať výrazné úspory. Mínus tri percentá vo výdavkoch na energie za tri roky chcú dosiahnuť írsky Dublin, rakúsky Graz, britské mesto Derry a Teruel v Severnom Írsku. Zástupcom Slovenska sú Malacky.

Keďže projekt je neinvestičného charakteru, jeho podstata tkvie v tom, že vo všetkých budovách mesta a verejného sektora budú vypracované energetické štúdie, na základe ktorých sa prijme zoznam opatrení a akčný plán. Jeho realizáciou sa náklady mesta na energie majú znížiť. Úspešné napĺňanie stanovených cieľov si vyžiada rozširovanie myšlienok projektu medzi občanov a predstavenie rozličných spôsobov, ako možno usporiť výdavky za energie. Šetrenie sa však bezpochyby nezaobíde bez zmeny užívateľského prístupu každého jednotlivca.

Tatiana Búbelová

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.