Choď na obsah Choď na menu
 


Pred župnými voľbami zmena volebných obvodov

23. 6. 2009

Zdroj: www.malacky.sk

Poslancov Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) bude v nadchádzajúcom volebnom období menej, oproti pôvodným 50 sa ich počet zníži na 44. Naopak, zvýši sa počet volebných obvodov z ôsmich na 18. Rozhodli o tom krajskí poslanci na ostatnom zasadaní zastupiteľstva. Tento návrh predsedu BSK Vladimíra Bajana okrem iného predpokladá zníženie nákladov na chod orgánov samosprávy v rozpočtových rokoch. Kraj by tak mal ušetriť takmer 50-tisíc € ročne.

Úbytok mandátov by sa mal podľa schváleného návrhu dotknúť predovšetkým hlavného mesta, kde by malo byť o päť mandátov menej. O jeden mandát by mal prísť aj okres Pezinok. Zníženie počtu poslancov je však limitované zákonom, pričom na jedného poslanca musí pripadať 12- až 15-tisíc obyvateľov. Zvýšením počtu volebných obvodov chce bratislavský župan priblížiť výkon mandátu poslanca bližšie k ľuďom.

„Pri novej úprave bude každý poslanec zastupovať záujmy menšieho územia ako doteraz," myslí si V. Bajan. Podľa nového návrhu by malo byť v Bratislave namiesto piatich až osem volebných obvodov, Malacky aj Pezinok by mali mať namiesto jedného po tri obvody a okres Senec namiesto pôvodného jedného štyri volebné obvody.

Nové členenie na volebné obvody hodnotí pozitívne aj malacký primátor Jozef Ondrejka: “Doteraz boli poslanci väčšinou vždy len z väčších miest – u nás z Malaciek a zo Stupavy, pričom isté časti okresu zostali nezastúpené. Teraz budeme mať na okres tri mandáty, jeden za územia od Borinky po Vysokú pri Morave, druhý od Lozorna po Plavecký Mikuláš a tretí zo zvyšnej časti okresu,“ povedal Jozef Ondrejka, podľa ktorého by členenie na viacero volebných obvodov bolo užitočné aj v rámci celého Slovenska pred parlamentnými voľbami. Parlament má 150 členov a toľko by malo byť aj volebných obvodov, aby v ňom bol z každého regiónu jeden zástupca.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.