Choď na obsah Choď na menu
 


Oslavy 6. novembra

10. 11. 2008

Zdroj. www.skalica.sk

Vo štvrtok 6. novembra si Skalica pripomenula 90. Výročie jedného z najvýznamnejších dátumov v jej histórii. V tento deň v roku 1918 prišla do Skalice Dočasná vláda pre Slovensko a na niekoľko dní sa tak Skalica stala hlavným mestom Slovenska.

Obrázok Pamiatku tejto udalosti, ale tiež 90. výročie vzniku československých légií a 90. výročie vzniku Československa si do Skalice prišli uctiť podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky Milan Hort, podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič, námestník ministerky obrany Českej republiky František Padělek, štátny tajomník Ministerstva obrany SR Daniel Duchoň, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky, generál Ľubomír Bulík a predstavitelia diplomatických misií na Slovensku. Najprv sa uskutočnilo ich prijatie na radnici, kde ich privítal primátor mesta Stanislav Chovanec a ktorého sa zúčastnil aj viceprimátor Ľudovít Barát. Potom sa za prítomnosti ďalších hostí, poslancov Mestského zastupiteľstva Skalica a občanov mesta uskutočnil pietny akt položenia vencov k Pamätníku padlých v 1. svetovej vojne. Vence tu za zvukov smútočného pochodu Vojenskej hudby ozbrojených síl SR položili všetci významní hostia a potom sa prihovorili štátny tajomník Ministerstva obrany SR Daniel Duchoň a námestník ministerky obrany Českej republiky František Padělek.

Druhá časť slávnostného ceremoniálu sa uskutočnila pred radnicou, kde spomínaní hostia položili kytice a vence k pamätnej tabuli na jej priečelí. Tu sa hosťom a občanom prihovorili podpredseda NR SR Milan Hort, podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič a primátor Skalice Stanislav Chovanec.

Slávnostný program pokračoval v Dome kultúry, v ktorom hostí privítal primátor Skalice. Pozvaným hosťom sa postupne predstavili folklórne súbory Skaličan a Strážničan, ľudový hudba vojenského folklórneho súboru Jánošík a potom sa červeným vínom pokrstila kniha Moje druhá světová válka autora Ludvíka Čambalu, rodáka zo Skalice. Autor sa žiaľ jej krstu nedožil a tak úloha jej uvedenia do života pripadla štátnemu tajomníkovi MO SR Danielovi Duchoňovi a plukovníkovi vo výslužbe Jaroslavovi Klemešovi, autorovmu spolubojovníkovi. Na záver programu sa predstavilo Moyzesovo kvarteto mesta Skalica. V prísalí si mohli návštevníci prezrieť výstavu o živote a práci Milana Rastislava Štefánika a na námestí počas dňa ukážku obrnenej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Súčasťou osláv spomínaných troch výročí bol aj odborný seminár, ktorý sa v tento deň uskutočnil dopoludnia v priestoroch koncertnej siene františkánskeho kláštora. Otvoril ho primátor Stanislav Chovanec a potom nasledovali prednášky pplk. Mgr. Miloslava Čaploviča, riaditeľa Vojenského historického ústavu v Bratislave o Československých zahraničných vojenských légiách v rokoch 1914 - 1918, odborného pracovníka Záhorského múzea Martina Hoferku o Skalici a Záhorí v období rokov 1914 – 1918, Viery Drahošovej, riaditeľky Záhorského múzea o podiele Skalice a MUDr. Pavla Blahu na zbližovaní Čechov a Slovákov, Antonína Konečného, pracovníka Štátneho archívu v Bratislave, pobočky Skalica o Vojenských akciách Dočasnej vlády na Záhorí v roku 1918 a Imricha Purdeka z Vojenského historického ústavu o vojensko-historickom odkaze československých légií pre súčasnosť. Podujatia sa zúčastnil aj viceprimátor Ľudovít Barát. Súčasťou seminára bola aj malá výstava dobových dokumentov.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.