Choď na obsah Choď na menu
 


Novoročný koncert v Záhorskej Vsi

14. 1. 2009

Mgr. Šimkovič Oto, kronikár obce

   
      V kostole sv. Michala zorganizoval starosta obce Dr. Šimkovič spolu s Kultúrnou komisiou pri OZ v Záhorskej Vsi a niektorými obdivovateľmi kvalitného hudobného prednesu z obce koncert, ktorý v kronike obce bude navždy zapísaný ako mimoriadny.
      Je tomu tak preto, že pán docent z VŠMU v Bratislave Rajmund Kákoni, majster v hre na akordeóne,koncertujúci v mnohých krajinách sveta, prijal naše pozvanie do nášho, bohužiaľ trocha chladného, kostola sv. Michala a pripomenul si tak chvíle, keď ako chlapec chodil na prázdniny k svojim starým rodičom, ktorí tu celý život žili. Ale pretože už 7 rokov koncertuje spolu so svojím kolegom, tiež docentom na VŠMU pánom Eugenom Prochácom, majstrom v hre na akordeón, nemohol predsa prísť bez neho.
      Hoci bolo veľmi chladné počasie, mrzlo okolo -10°C, do kostola prišlo okolo sto poslucháčov a to nielen z obce ale aj okolia. Majstri svojich nástrojov si síce sem-tam ofúkali studené prsty, ale na výkone to nebolo vidieť ani počuť. Fantasticky znel Vivaldi i mimoriadna skladba s gruzínskymi ľudovými  motívmi, či upravené slovenské ľudové bukoliká. Nádherné boli aj samostatné sóla oboch majstrov. Krásne kytice od predsedníčky KŠK pri OZ pani Boreckej a úprimné slová starostu obce JUDr. B. Šimkoviča na záver ukazovali na ďalšie možnosti kontaktov medzi týmito skromnými, úprimnými majstrami a našimi ľuďmi do budúcnosti. Budú to besedy i koncerty. Keď potom pani M. Šimkovičová pozvala majstrov spolu s hosťami do Klubu Kultúrneho spolku Uhranská perla na teplý čaj a malé občerstvenie, ktoré im pripravili niektoré členky spolku, vytvorila sa nebývalá atmosféra kultúrnych a inteligentných ľudí. A prišli i zvedaví spoluobčania, ktorí sa vypytovali na známych príbuzných pána Kákoniho, ktorí tu pracovali, napríklad v cukrovare.
        Všetci sme nadšení z tohto podujatia, vysokého majstrovstva na hudobných nástrojoch i z
bezprostrednosti, s akou pán  doc. Kákoni i so svojou pani manželkou a pán doc. Prochác vystupovali na koncerte i mimo neho.  Vďaka a tešíme sa na ďalšie stretnutia !
                                                                               Mgr. Šimkovič Oto, kronikár obce
 

Obrázok

Obrázok

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.