Choď na obsah Choď na menu
 


Ňedzela na Záhorí s prezidentom republiky

30. 12. 2008
Zdroj. www.senica.sk

 
 Prezident Slovenskej republiky Ivan  Gašparovič navštívil  v nedeľu 28. decembra  Senicu. Zúčastnil sa na  premiére hry Ňedzela na Záhorí v podaní Záhoráckeho  divadla. Komédiu „o dzedziňe, kerá sa staua mjestem alebo milujme sa a množme sa, enem sa pri tem  nepozabíjajme“ napísal  Pavol Nemec Lelín z Gbelov,  kde sa odohráva celý dej.
Pred predstavením prezident I. Gašparovič spolu s primátorom Senice Ľubomírom Parízkom a primátorom Gbelov Jozefom Hazlingerom a autorom vyprevadili  na cestu  k čitateľom   knižnú podobu Ňedzele na Záhorí.

Prezident sa pre návštevu divadelného predstavenia rozhodol  na základe informácie z rozhlasu, kde sľubovali dobrú zábavu. „Zatelefonoval som primátorovi Senice či sa nájde jedno miesto voľné,“ dodal prezident.

Prezident Gašparovič po predstavení zagratuloval autorovi hry, režisérovi Ivanovi Fodorovi a všetkým hercom za výkony. Zaželal  im tiež veľa úspechov  v ďalšej činnosti. „Je obdivuhodné, že amatérski herci dokázali pripraviť takéto predstavenie.  Som veľmi rád, že som hru videl, hoci pri niektorých výrazoch by sa mi zišiel záhorácky slovník,“ doplnil prezident. Celá komédia bola totiž v záhoráčtine,  teda tak  „jak nám zobák narosteu“.  V rámci toho projektu uviedli v záhoráčtine   29. decembra 2007 s  veľkým úspechom drámu Rómeo a Júlija, ktorú tento rok pred vypredaným hľadiskom reprízovali 7-krát  v Senici a 9 –krát  v iných obciach a mestách sa stretla s mimoriadnym diváckym úspechom. Na Kremnických gagoch bola dráma Rómeo a Júlija v záhoráčtine nominovaná na cenu Zlatý gunár.   Len v Senici videlo túto hru 3 000 ľudí.  Záhorácke divadlo tvorí približne 50 amatérskych  hercov z celého Záhoria.

„Takéto stretnutia ľudí spájajú, vytvárajú dobrú náladu a atmosféru a som rád, že je to tak i u vás v meste, ba i na celom Záhorí, veď herci i diváci sú z celého Záhoria,“ lúčil sa so Senicou Ivan Gašparovič. Primátor Gbelov Jozef  Hazlinger vyjadril radosť, že ich rodák napísal hru  z domáceho prostredia. „Je o Gbeloch, našej histórii, našich obyvateľoch  a hrá sa najprv v Senici. „Aj takto sa spája celé Záhorie,“ pripomenul primátor. Senický primátor Ľubomír Parízek vyzdvihol aktivity Záhoráckeho divadla a zaželal mu, aby čo najviac ľudí   chodilo na ich predstavenia.

Záhorácke divadlo vzniklo  v januári 2007 a nadväzuje na bohaté tradície neprofesionálneho divadla v Senici. Tvorí pre deti i dospelých. Komédia Ňedzela na Záhorí je vyvrcholením projektu Senická divadelná horúčka, festivalu  činoherného,  hudobného, alternatívneho a bábkového divadla s dôrazom  na inscenácie, v ktorých sa využíva autorský prístup k tvorbe.  Od októbra  2008 Záhorácke divadlo v rámci projektu  uviedlo 12 inscenácií.


Text a foto Viera BaroškováKliknutím otvoríte väčší obrázok
Kliknutím otvoríte väčší obrázok
Kliknutím otvoríte väčší obrázok
Kliknutím otvoríte väčší obrázok
Kliknutím otvoríte väčší obrázok
Kliknutím otvoríte väčší obrázok
Kliknutím otvoríte väčší obrázok
Kliknutím otvoríte väčší obrázok
Kliknutím otvoríte väčší obrázok
Kliknutím otvoríte väčší obrázok
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.