Choď na obsah Choď na menu
 


Najkrajší darček k sviatku detí

12. 6. 2009

Zdroj: www.holic.sk

Na tohtoročnú oslavu svojho sviatku si pre nepriaznivé počasie museli deti v Holíči počkať o týždeň dlhšie. Na 6.júna presunuté podujatie nazvané Mesto deťom však sprevádzalo už oveľa krajšie, teplé a slnečné počasie. Spolu s ponukou pestrého a zaujímavého programu bolo najväčším lákadlom k návšteve zámockého areálu, kde sa akcia aj vďaka podpore Trnavského samosprávneho kraja uskutočnila.

Už v dopoludňajších hodinách prvých návštevníkov vítala reprodukovaná hudba, v priestoroch vnútorných valov boli pripravené hry a súťaženie na rôznych atrakciách.
V odpoludňajších hodinách prišla návštevníkov zabaviť skupina historického šermu Memento Mori z Uherského Ostrohu, ktorú holíčska verejnosť už pozná z ich predchádzajúcich vystúpení na Letnom jarmoku či Rytierskych hrách. Netradičné ukážky bojových taktík a súbojov predviedli v zámockých valoch členovia Military Airsoft Clubu z Holíča. So záujmom sa stretla aj ukážka ich bojovej techniky.
Hoci podvečerný program narušil prudký dážď, tí, ktorí zostali, sa mohli ďalej zabaviť na detskej disko šou s Dominikou. Tých najvytrvalejších v závere potešilo vystúpenie folkovej skupiny Žamboši.
Počas celého dňa sa mohli návštevníci povoziť ulicami mesta na koči, zúčastniť sa prehliadky zámku a podzemných chodieb i múzea. V  mestskej galérii si mohli prezrieť výstavu prác žiakov výtvarného odboru holíčskej ZUŠ ako aj výstavu divadelných bábok nazvanú Bolo, nebolo..na Holíčskom zámku.
Tohtoročný 6.jún sa do histórie Holíča zapíše jednou významnou udalosťou. V rámci celomestského podujatia k sviatku detí boli oficiálne otvorené historické zámocké vodné valy. Slávnostný ceremoniál sprevádzajúci odovzdanie tejto novej atrakcie, ktoré bolo zároveň nevšedným otvorením letnej sezóny, si prišli pozrieť stovky návštevníkov z Holíča i okolia. Ako hostia sa ho zúčastnili aj starosta partnerského mesta Hodonín Lubor Šimeček s partnerkou a tiež Vladimír Kouba, riaditeľ spoločnosti Ekostavby Brno, a.s., ktorá rekonštrukciu zámockých valov realizovala. Spolu s primátorom Zdenkom Čambalom a predstaviteľmi Mesta vrátane poslancov zastupiteľstva privítali kráľovnú Blanku I., ktorá so svojou družinou z Vodného kráľovstva partnerského Hodonína za jasotu nadšených divákov priplávala na člnkoch k mólu.
Po príhovoroch Zdenka Čambala i Lubora Šimečka vodné víly vložili do rúk kráľovnej Blanky prútik s čarovnou mocou, ktorá ho ďalej odovzdala primátorovi mesta Holíč. Ten symbolickým gestom odomkol čarovným prútikom vodu zámockých valov. Za asistencie vodníka potom pokrstil veslo a pozdvihol pohár k slávnostnému prípitku.
Na dôkaz spoločného priateľstva kráľovná Blanka odovzdala primátorovi Zdenkovi Čambalovi dary Vodného kráľovstva, darovaciu listinu s kráľovskou pečaťou, spoločný erb Vodného kráľovstva a mesta Holíč, karafu s vínom a ryby. Ich vypustením do vody akoby vdýchli život zámockým vodným valom.
Ako dôkaz spojenectva a na ochranu holíčskeho cisársko-kráľovského panstva a jeho zámockých valov kráľovná Blanka
poskytla Holíčanom svoju rytiersku družinu. O udatnosti jej rytieri sami presvedčili v nasledujúcich súbojoch pred zrakmi prítomných návštevníkov.
Zámocké vodné valy dostali aj svojho maskota – žabku Valiku. Jej soška nájde v budúcnosti vo valoch svoje trvalé miesto.
Po spoločnej plavbe primátora mesta Holíč a kráľovnej Blanky zakončila otvárací ceremoniál jazda kočom po zámockom areáli, do ktorého nasadol aj starosta Hodonína s partnerkou.
Historické zámocké vodné valy sa stali pre Holíč novou zaujímavosťou i lákadlom, ktoré v širokom okolí nemajú obdobu. Mesto ich otvorením urobilo ďalší významný krok k svojmu zviditeľneniu a rozvoju turistického ruchu.  
Revitalizácia sa uskutočnila z prostriedkov EÚ a Operačného programu Priemysel a služby, Opatrenie 2.1. podpora budovania a rekonštrukcie infraštruktúry CR, z projektu pod názvom "Obnovou a ochranou historických valov ku skvalitneniu CR v areáli holíčskeho kaštieľa."

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.