Choď na obsah Choď na menu
 


Mesto Holíč na veľtrhu Slovakiatour po prvýkrát samostatne

27. 1. 2009

Autor: Laco Novák

Jedným z účastníkov tohtoročného 15.ročníka medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour bolo aj mesto Holíč. V rámci spoločnej prezentácie miest a obcí regiónu Záhoria sa po prvýkrát predstavilo v samostatnom stánku.

Podľa slov primátora Zdenka Čambala je to predovšetkým zásluhou poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí v rámci zmeny minuloročného rozpočtu odsúhlasili financie vo výške pol milióna korún, aby sa mohli pretaviť do podoby vlastnej, originálnej expozície. Jej hlavnou témou bol Holíčsky zámok. Autentickosť prostredia umocnila fotokópia fragmentu originálnej tapety z čínskej sály zámku.

"Podobne ako aj naši mestskí poslanci som presvedčený, že ak chceme náš zámok zviditeľňovať a pomôcť k jeho rekonštrukcii a revitalizácii, je nutné urobiť kroky v oblasti reklamy a marketingu. Jedným z nich je aj táto expozícia, ktorá podľa môjho názoru spĺňa všetky prísne atribúty dobrej reklamy a dobrého marketingu," uviedol Zdenko Čambal.

K histórii Holíča neoddeliteľne patrí aj holíčska fajansa. Jej výroba sa najmä vďaka Petrovi Pollákovi stále zachováva. Svoje miesto preto právom dostala aj na tohtoročnom veľtrhu. Stánok dopĺňala aj videoprojekcia, ktorá bola zaujímavou pozvánkou k návšteve mesta a jeho pamätihodností. A aby prezentácia bola úplná, cibulári, ako sa inak zvykne vravieť Holíčanom, ponúkali aj chlebík s masťou a cibuľou.

Aj pre mesto Holíč je dôležité uviesť sa do povedomia a dať verejnosti odkaz, že z pohľadu cestovného ruchu má čoraz viacej možností.Sú to nielen kultúrno-historické pamiatky, o ktorých sa vďaka novej, samostatnej expozícii mohli záujemcovia počas veľtrhu dozvedieť na jednom mieste.

Helena Nováková a jej kolegyňa Ingrid Sochorová z holíčskeho Turisticko-informačného centra poskytovali počas všetkých štyroch dní záujemcom potrebné informácie. Úlohy hostiteľa a organizačného zabezpečenia sa zhostil vedúci oddelenia sociálnych vecí, školstva a zdravotníctva František Janeček. Ako súčasť tímu holíčskej expozície prvé dva dni mohli pod dohľadom profesora Pavla Hrušeckého získavať nové skúsenosti študenti odboru manažment regionálneho cestovného ruchu holíčskej Strednej odbornej školy Katarína Ivanová a Ladislav Kročil.

Už počas prvého dňa veľtrhu prilákal aj stánok mesta Holíč množstvo návštevníkov z radov odbornej verejnosti a neobišlo ho ani viacero zahraničných či exotických návštevníkov.

Pozvanie primátora Zdenka Čambala k návšteve stánku mesta Holíč prijalo viacero hostí, medzi ktorými nechýbali ani predstavitelia Trnavského samosprávneho kraja na čele so županom Tiborom Mikušom, predsedovia Žilinského i Trenčianskeho samosprávneho kraja, primátori miest a obcí nielen záhorského regiónu a medzi svojich priateľov zavítala aj zástupkyňa starostu partnerského mesta Hodonín Zuzana Domesová. Svojou návštevou poctil predstaviteľov Holíča minister výstavby a regionálneho rozvoja SR Marián Janušek.

Najvýznamnejším hosťom v expozícii mesta Holíč bol mimoriadny a  splnomocnený veľvyslanec Bulharskej republiky na Slovensku. Jeho Excelencia Ognian Garkov stretnutie s primátorom Zdenkom Čambalom zhodnotil ako podnetné i príjemné.

Okrem tejto vzácnej návštevy počas úvodného dňa veľtrhu čakal na primátora Holíča a podpredsedu Trnavského samosprávneho kraja Zdenka Čambala ešte jeden mimoriadny moment. V expozícii Žilinského samosprávneho kraja bol grófom Jurajom Thurzom slávnostne povýšený do stavu rytierskeho.

Podobných originálnych oživení a atrakcií na bratislavskom veľtrhu cestovného ruchu je z roka na rok čoraz viac. Prezentovať a zviditeľniť tradíciami i typickým folklórom svoj kraj, región, mesto či obec prišli aj tentoraz rôzni remeselníci, ľudové hudby i folklórne súbory.

Mesto Holíč okrem už spomínaného výrobcu fajansy Petra Polláka reprezentovala počas tretieho dňa veľtržného podujatia Dychová hudba  Májovanka, záverečný deň spríjemnila návštevníkom záhorskej expozície vyše 20-členná Ľudová hudba holíčskej Základnej umeleckej školy pod vedením Františka Plhala a nechýbalo ani vystúpenie Dychovej hudby Lego z Popudinských Močidlian.                          

 

FOTO:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Expozícia Holíča zaujala domácich i zahraničných návštevníkov

Obrázok

 

Pozvanie primátora Holíča prijalo viacero hostí

Obrázok

Z.Čambal v rozhovore s veľvyslancom Bulharska O.Garkovom

Obrázok

Peter Pollák zaujal výrobkami z holíčskej fajansy

 

Obrázok

Zdenka Čambala slávnostne pasovali za rytiera

 

Obrázok

Spoločné foto reprezentantov mesta Holíč

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.