Choď na obsah Choď na menu
 


J. Ondrejka: „Čaká nás ťažký rok“

6. 2. 2009

Zdroj: www.malacky.sk

Vo štvrtok 5. februára sa uskutočnilo spoločné zasadnutie vlády SR a Predsedníctva Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Zúčastnil sa na ňom aj primátor Malaciek Jozef Ondrejka z pozície člena Predsedníctva ZMOS. Po rokovaní je jazmossné, že vláda pristúpi k zníženiu daňového zaťaženia obyvateľov. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o zvýšenie odpočítateľnej položky zo mzdy a zamestnanecký bonus, čo je negatívna daň pre najmenej zarábajúcich ľudí.

Toto opatrenie bude mať však nečakaný dopad na rozpočty miest a obcí. Poslancov Mestského zastupiteľstva mesta Malacky o tom informoval primátor J. Ondrejka na štvrtkovom zasadnutí MsZ. „Pri príprave mestského rozpočtu sme počítali s podstatne vyšším príjmom z daní z príjmu fyzických osôb, takzvaných podielových daní,“ uviedol primátor. „Čaká nás ťažký rok. Na marcové zasadnutie pripravím návrh úsporných opatrení.“ Vládne protikrízové opatrenia prinesú slovenským obciam výpadok príjmov v celkovom objeme asi 83 miliónov eur (2,5 miliardy Sk). Štát sa na druhej strane zaviazal, že v tomto a nasledujúcom roku nebude zavádzať pre obce a mestá žiadne povinnosti, ktoré by neboli finančne kryté.

ZMOS na ostatnom zasadnutí Predsedníctva 27. 1. vytvoril pracovnú skupinu na riešenie dopadov hospodárskej krízy. Po troch zástupcoch v nej majú komora miest a komora obcí. Jedným z členov skupiny je Jozef Ondrejka. Úlohou pracovnej skupiny ZMOS bude ďalej analyzovať dopady hospodárskej krízy na mestá a obce a navrhovať systémové opatrenia na riešenie situácie. Pracovná skupina bude navrhovať opatrenia pre komunálnu sféru a predkladať návrhy do vládneho výboru pre riešenie hospodárskej krízy.

Ivana Potočňáková
Foto: S. Osuský

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.