Choď na obsah Choď na menu
 


Folklórna parojazda

26. 5. 2009

 Zdroj: www.myjava.sk

ObrazokUff... Budeme jazdiť. Inak sa začať nedá, ako týmto povzdychom, lebo príprava avizovaného projektu sezónnych nostalgických jázd na trati č. 121 medzi Veselím nad Moravou a Starou Turou je viac ako náročná. Zaoberáme sa ňou prakticky od októbra 2008 a stále visí vo vzduchu veľa otáznikov, ako to celé dopadne... Sme však presvedčení, že dobre a robíme preto všetko. Od prvých rokovaní s partnermi projektu ubehlo veľa času a všeličo sa zmenilo. Najmä to, že v rámci úpravy harmonogramu projektu sa hlavný balík jázd presunul až na leto 2010. Aby sme mali dostatočný priestor podoťahovať podmienky organizácie projektu so ŽSR, ZSSK, ČD, SŽDC a ďalšími subjektmi...

     
Isté však je, že prvé jazdy sa nezadržateľne blížia a uskutočnia sa v júni tohto roku. Nebudú to jazdy hocaké, ale rovno folklórne. Jazdiť sa totiž bude pri príležitosti jubilejného 50. Medzinárodného folklórneho festivalu a 5. Festivalu európskej tradičnej kultúry MYJAVA 2009, ktorý sa bude konať v dňoch 18. – 21. 6. 2009. Priaznivci železničnej nostalgie a vlakov vôbec tak môžu spojiť dve veci dohromady a pri vychutnávaní si parnej trakcie na myjavskej štreke navštíviť aj jeden z troch najväčších folklórnych festivalov na Slovensku. Našu „Folklórnu parojazdu“ bude zabezpečovať rušeň 331.037 so 6 vozňami Ci z Klubu priateľov histórie železničnej dopravy v Bratislave. Požiarny vlak, ktorý k pare na Slovensku neodmysliteľne patrí, bude ťahaný Pomarančom T679.019. Takže bude čo fotiť a v prípade pekného počasia poskytne kulisa kopaničiarskeho a podjavorinského kraja fotografom skvelé podmienky na vydarené zábery...

Obrazok

      Podujatie je súčasťou projektu cezhraničnej spolupráce SR - ČR 2007 - 2013, ktorý pripravili Združenie obcí kopaničiarskeho regiónu Veľká javorina - Bradlo a Společnost železniční Výtopna Veselí nad Moravou. Spolu pôjde o tri jazdy v termíne 19. – 21. 6. 2009, každý deň jedna. Keďže na moravskej strane je momentálne výluka kvôli poškodeniu traťového podložia, vlak pôjde z Nového Mesta nad Váhom po Vrbovce a späť. Zaujímavosťou je, že parný vlak bude suplovať normálne vlakové spojenie bežne zabezpečované motorkami 810 alebo 811 a odveziete sa v ňom za normálny cestovný lístok podľa platnej tarify ZSSK, ktorý si jednoducho kúpite na stanici. Kapacita vlaku bude 280 miest, takže to snáď pri troch jazdách za tri dni bude stačiť. ZSSK vydá k týmto jazdám mimoriadny cestovný poriadok, ale vyzerať by to malo asi takto:

Piatok 19. 6. 2009, odchod – Nové Mesto nad Váhom 17.36 h., príchod – Myjava 18.50 h.
Sobota 20. 6. 2009, odchod – Myjava 00.15 h., príchod – Nové Mesto nad Váhom 1.30 h.
Sobota 20. 6. 2009, odchod – Nové Mesto nad Váhom 13.03 h., príchod – Vrbovce 14.30 h.
Sobota 20. 6. 2009, odchod – Vrbovce 15.33 h., príchod – Nové Mesto nad Váhom – 17.00 h.
Nedeľa 21. 6. 2009, odchod – Nové Mesto nad Váhom 13.03 h., príchod – Vrbovce 14.30 h.
Nedeľa 21. 6. 2009, odchod – Vrbovce 15.33 h., príchod – Nové Mesto nad Váhom 17.00 h.

      Okrem parného vlaku ZSSK zaradí do cestovného poriadku aj posilové a mimoriadne vlaky, po dopracovaní definitívnej podoby grafikonu ho samozrejme na našej stránke zverejníme, aby ste si vedeli víkend s parou a folklórom presne naplánovať. Parný vlak bude stáť v každej stanici a zastávke na predmetnom úseku trate – Čachtice, Višňové, Hrachovište, Vaďovce, Stará Turá, Papraď, Poriadie, Myjava, Brestovec, Vrbovce. Pôvodne mal vlak ísť až do Veselí nad Moravou, no ako som spomínal, je tu dlhodobá výluka a na Moravu budeme jazdiť až v auguste, a to počas plánovaných osláv 80. výročia železničnej trate Veselí nad Moravou – Nové Mesto nad Váhom, ktoré sa uskutočnia 29. – 30. 8. 2009 vo Veselí nad Moravou, Myjave a Starej Turej. V Myjave bude k vybraným spojom zavedená kyvadlová autobusová doprava, ktorá odvezie cestujúcich zo stanice do dejiska festivalu – amfiteátra Trnovce a naopak.

Obrazok


      Na záver ešte jedna malá pozvánočka. Okrem festivalu sa počas jázd môžete pozrieť aj do Železničného múzea, ktoré má priestory na žel. stanici v Starej Turej a načerpať odtiaľ akú takú predstavu o histórií trate č. 121. Budete tu srdečne vítaní. Takže začnite plánovať a vidíme sa na Myjave!

Obrazok

Folklórnu parojazdu podporujú:
Železnice Slovenskej republiky - ŽSR, Múzejno-dokumentačné centrum MDC - ŽSR a
Železničná spoločnosť Slovensko - ZSSK

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.