Choď na obsah Choď na menu
 


Alternatívne zdroje energie a lesné čarovanie

20. 5. 2009

Zdroj: www.senica.sk

Záhorské osvetové stredisko Senica v spolupráci s Klubom Humanita a zdravie pre všetkých v rámci projektu Tajomstvá života zorganizovalo výučbové programy pre deti so zameraním na spoznávanie, ochranu a uvedomovanie si vlastnej zodpovednosti za stav životného prostredia. Uskutočnili sa od 5. - 14. mája 2009. Participovali na ňom žiaci 2. a 4. ZŠ Senica. Išlo o učenie zážitkom a skúsenosťiam v prírodnom prostredí, ktoré je človeku blízke, kde siahajú korene každého z nás. Finančne projekt podporilo mesto Senica. Programy boli rozdelené do dvoch skupín. Obnoviteľné zdroje energie a Lesné čarovanie.

Prvý program bol zameraný na zoznámenia sa s alternatívnymi zdrojmi energie v našom regióne, najbližšom okolí. V rámci neho deti i pedagógovia navštívili Veterný park v Cerovej a Vodné dielo Gabčíkovo. Deti pri pohľade na Veternú elektráreň a vodnú nádrž získali nielen základné poznatky o fungovaní a technických parametroch týchto objektov, ale priamo na mieste sa zamýšľali nad pozitívami i negatívami týchto obnoviteľných zdrojov energie. Najväčším zážitkom nielen pre malých , ale i dospelých účastníkov bola plavba po vodnej nádrži a najmä plavba a pobyt v plavebných komorách.

Lesné čarovanie bolo zamerané na spoznávanie flóry, fauny i histórie v okolí hradu Korlátko. Deti si z prírodnín vyrábali paletky, zahrali sa prírodné pexeso, spoznávali okolité stromy, kry i byliny, rozoznávali stopy lesných zvierat. V okolí priehrady pri Jablonici pozorovali pomerne čerstvé stopy vysokej zveri, pozreli si bobriu hrádzu i neuveriteľné okusy hrubých stromov týchto chránených živočíchov. Všetci sme stáli v nemom úžase nad rozmanitosťou a krehkosťou prírody.

O tom, že najefektívnejšie prírodovedné vzdelávanie i výchova je v obklopení živých prírodnín nás presvedčili i výsledné poznatky detí a ich rozžiarené oči. Verím, že podobných aktivít vďaka atraktívnym výchovno-vzdelávacím postupom pedagógov senických i okolitých základných škôl v spolupráci s rôznymi spoločenskými organizáciami so zameraním na náš najbližší región, bude neustále pribúdať. Možno práve takýmito aktivitami sa nám podarí odhaliť naše ľudské poslanie skôr, než stratíme všetko dôležité pre život – čistú vodu, čistý vzduch a zdravé potraviny.

Text a foto: RNDr. Magdaléna Hessková – ZOS Senica

Kliknutím otvoríte väčší obrázok
Kliknutím otvoríte väčší obrázok
Kliknutím otvoríte väčší obrázok
Kliknutím otvoríte väčší obrázok
Kliknutím otvoríte väčší obrázok
Kliknutím otvoríte väčší obrázok
Kliknutím otvoríte väčší obrázok
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.