Choď na obsah Choď na menu
 


Matičiari vo Viedni

30. 9. 2008

160. výročie založenia prvej Slovenskej národnej rady

Matičiari vo Viedni

   Dňa 16.9.1848, teda pred 160. rokmi, sa vo Viedni v hostinci U Šperla zišlo okolo 200 Slovákov-národovcov. Na tomto mieste, ďaleko od uhorských policajných orgánov, založili prvý vrcholný politický orgán Slovenska – Slovenskú národnú radu. Predsedom sa stal Jozef Miloslav Hurban, ďalšími členmi úzkeho vedenia boli Ľudovít Štúr a Michal Miloslav Hodža.

Jedným z hlavných dôvodov, pre ktoré sa tu zišli, bola hrozba maďarizácie Slovenska. Preto sa zakladajúci členovia na tomto stretnutí dohodli aj na ozbrojenom vystúpení Slovákov proti maďarskej vláde. Prvá Slovenská národná rada však nemala dlhé trvanie. Už o rok, po potlačení slovenského povstania zanikla. Napriek tomu nezanikla v mysliach Slovákov a preto aj dnes vrcholná politická reprezentácia Slovenskej republiky nesie názov Slovenská národná rada.

   Členovia Matice slovenskej, aj zástupcovia slovenského parlamentu, si založenie prvej Slovenskej národnej rady pripomenuli priamo vo Viedni. Na úvod slávnosti sa v kostole sv. Karola Boromejského konala ekumenická bohoslužba venovaná pamiatke jej zakladateľov. Po bohoslužbe nasledovala spomienková slávnosť na mieste, kde kedysi stál hostinec U Šperla. Okrem veľkého zástupu matičiarov, medzi ktorými nechýbali ani matičiari z DNV,  sa na slávnosti zúčastnili aj  poslanci Slovenskej národnej rady a jej predseda Pavol Paška a predsedníčka rakúskeho parlamentu Barbara Prammer.

Ing. Ján Žatko, predseda MO MS DNV

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.