Choď na obsah Choď na menu
 


120. výročie narodenia Martina Benku

21. 9. 2008

Práve na dnešnú nedeľu pripadá 120. výročie narodenia Martina Benku. Obrázok

Martin Benka národný umelec, predovšetkým maliar a ilustrátor, patrí k zakladateľom moderného slovenského umenia prvej polovice 20. storočia.  Svojim rozsiahlym a mimoriadne významným dielom úprimne vyznal lásku, úctu a obdiv k Slovensku, jeho prírode a ľudu. Neinšpiroval sa len krajinou samotnou ale i tvarovou a farebnou krásou ľudového výtvarného prejavu ako aj melodikou spevu. Benka citlivo vnímal výnimočnosť tradičnej ľudovej kultúry, tvorivú silu jej prejavu, pričom sa nechával priamo inšpirovať bohatstvom krajinných a figurálnych motívov. Jeho dielo je apoteózou slovenskej krajiny a človeka, už za umelcovho života výrazne prispelo k identite Slovenska, ktorému bol ochotný venovať celý svoj život i dielo.Obrázok


Narodil sa r. 21.septembra 1888 v Kostolišti pri Malackách. Už v mladých rokoch sa u Benku prejavuje talent. Do školy chodil najprv v rodnej obci a neskôr do maďarskej strednej školy v Malackách. Jeho rodičia boli chudobní a tak mladý Benka sa musí učiť remeslu maliara izieb a kostolov u Lasqniera v Hodoníne na Morave.  Po vyučení  odchádza s pracovnou knižkou do Viedne. Usilovnosťou s štúdiom hľadá cesty pre zdokonalenie svojho talentu. Zo skromného zárobku si platí hodiny kreslenia a maľby v súkromných školách. Neskôr odchádza do Prahy, kde sa dostáva k akademickému maliarovi impresionistovi Kalvodovi a roku 1913 cestuje za štúdijným cieľom na Slovesnko. Z toho obdobie pochádza obraz „ Na rieke Orave“.Obrázok

Na výstave v Hodoníne je už jasné, že maliar Benka nastúpil správnu cestu. To potvrdila i jeho štádijná cesta do Talianska, Nemecka, Belgicka, Holandska a Švajčiarska. I v týchto krajinách kritika prijíma jeho práce priaznivo. V roku 1936 odchádza do Ruska a v roku 1937 nachádza už jeho obrazy na výstave československého umenia v Leningrade, v Moskve a súčasne na medzinárodnej výstave v Paríži, kde dostáva striebornú medailu za obraz „Krajina spod Terchovej“. Obrazy Martina Benku nájdeme v Brne, Prahe, Bratislave, ba aj v New Yorku. Výstavy Martina Benku reprezentovali slovenské umenie na výstavách vo Viedni, Benátkach a vo Varšave.

Roku 1940 vymenovali Martina Benku za profesora krajinárskeho kreslenia a maľby na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave.

Všetky jeho práce sú venované národu a najvrúcnejším želaním povzniesť ho na vyšší stupeň lásky a krásy k tomu, čo ho obklopuje.

V septembri 1953 usporiadala Slovenská sekcia Ústredného sväzu československých Obrázok výtvarných umelcov výstavu diela akademického maliara Martina Benku. V tom istom roku maliar sa dožíva 65 rokov. Táto výstava potvrdila, že majster Martin Benka zaujíma popredné miesto v slovenskom výtvarnom živote. Je umelcom, ktorý celým svojím dielom stál na strane svojho ľudu. Slovenský národ, hoc aj malý, nezahynie, nezanikne, lebo vie bojovať a pracovať, vie sa boriť a táto borba mu zaiste prinesie vysokej umeleckej úrovne. Obsahove sú venované slovenskému národu. Jeho diela, ako napríklad „Ženy s hrabľami“, „Na otavách“, „Odolnosť“, „Kamaráti“, a iné jeho práce ospevujú boj ľudu so zemou pod tatranskými obrami. Jeho obrazy svojou monumentálnosťou a silou pôsobia hlboko, živo, no pritom sviežo. Dýcha z nich náš život a zdravý slovenský národ.

Za toto všetko mu 27. októbra 1953 udelili titul národného umelca.

 

Zdroj: Záhorie 1960, Mgr. Anna Oláhová

Upravil: Záhorácka tuačová kancelárija

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.