Choď na obsah Choď na menu
 


Nádherná sobota na Záhorí

20. 10. 2008

Autor:  Šimkovič Oto, Záhorská Ves

 

     Nenazdal som sa, že v sobotu 18.októbra 2008 zažijem spolu so Záhorákmi taký krásny deň ! Počasie prialo, slniečko hrialo a tak sme spolu s manželkou najskôr navštívili Sekulské remeselnícke dvory, kam sme boli pozvaní.

 

Obrázok Celé Sekule žili aktivitou a prípravou na slávnostné otvorenie o 11,00 hod. Vtedy pani starostka P.Maxiánová otvorila podujatie, odovzdala certifikáty desiatim cechmajstrom, ktorých slávnostne oblečených v čiernych talároch uviedol konšel Vilík. Početní hostia / i my / a domáci sa potom rozišli po bohatých, dobroty a zaujímavosti poskytujúcich dvoroch. Nádherné sekulské kroje a starodávna izba, jej ochotní a milí ľudia, história, drobné / pečivo /, sladkosti z pekárne, skutočná zabíjačka, výborné mäsiarske výrobky / U Ježka /, hasičská výzbroj, "Sekulská obora " s výborným gulášom, pekárenský a pálenícky, rybársky, poľovnícky, hrnčiarsky dvor, výborné vínko od susedov z Moravy a ďalšie atrakcie a zaujímavosti / jazda na koníkoch, malý zájazd na sútok Dyje a Moravy / - to všetko nás fascinovalo. A hlavne výborní, priateľskí Sekulané, ochotní nás o všetkom informovať !Obrázok

      Škoda, že sme sa museli ponáhľať na ďalšie podujatie do Gajar, kam bola manželka pozvaná aj so svojím spevokolom Uhranka zo Záhorskej Vsi na pravú gajarskú " Záhorácku svadbu ". V sídle známeho folklórneho súboru Sunečník, Slnečnica pripravili Gajarané pod vedením iniciátorky podujatia a vedúcej flklórneho súboru pani Margity Rohlíčkovej pravú originálnu záhorácku svadbu. Nechýbalo jej nič ! Privítanie štamperlíkom, dokonca kuchárky nezabudli ani na pravú chrenovú svadobnú omáčku. Výborná slepačia polievka s tenučkými dlhými rezancami nám pripomínala našu svadbu spred 47 - mich rokov, výborné údené s kapustou a knedľou, bohatosť kvalitných nápojov, zákuskov, atď. a v slede s tým  odoberanie sa nevesty od rodičov, svadobný obrad, odovzdávanie darov všetkých prítomných privádzalo ku spomienkam na svoju mladosť, svoju svadbu. Domov naše speváčky odchádzali už za tmy.

      Ja som odišiel skôr, pretože ako pravý Uhran a ešte k tomu kronikár obce, som nemohol nebyť na domácom, už druhý rok organizovanom podujatí - Deň poľovníckych dobrôt- organizovanom Poľovníckym združením Rozkvet v Záhorskej Vsi. Poľovnícka výzdoba dávala tušiť, že mäsko je čerstvé, lebo už v privítacej miestnosti sa vynímala len v noci oddelená hlava diviaka, ktorému nedaroval život Vašek Sobolič mladší.   Obrázok amozrejme diviačie, srnčie, jelenie mäso sa pripravovalo už v podvečer,  v noci a už nad ránom, aby o 13,00 hod. bolo všetko pripravené na konzumáciu. A veru konzumentov bolo až-až !  Nechýbalo tu ani množstvo rakúskych poznávacích značiek, hostí z okolia a samozrejme domácich. Mnohí prišli aj s "kastrólikmi", aby ochutnali aj doma s rodinou poľovnícke dobroty, ktoré nachystali už známe profesionálne kuchárske "esá" Štefan a Peter Szilvasi - výborný diviači a jelení guláš, medailónky z diviaky s brusnicovou omáčkou a špeciálnou domácou knedľou, pečené rebrá a ďalších desať jedál. Červené i biele vínko priviezli poľovníci z druhej strany rieky Moravy , z Marchfeldu. Páčilo sa mi, ako naši všetci poľovníci pomáhali pri obsluhe, organizácii, informáciách o podujatí, predsedu združenia nevynímajúc.

        Aj keď ako šofér som nemohol ochutnať moravské vínko v Sekuliach, ani gajarské vínko, doma som rakúske ochutnal a môžem povedať, že mi chutilo a dobre padlo po výbornom diviačom guláši.

        Na zdravie Záhoráci, kvôli Vám som prežil nádhernú sobotu na Záhorí !

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

izba

(andy, 13. 6. 2011 18:23)

pekné,pekné