Choď na obsah Choď na menu
 


Arogancia fajčiarov nepozná hranice

19. 2. 2009

Autor: Mgr. Marek Šefčík

Nedá sa to zaškatuľkovať a povedať, že každý fajčiar je arogantný egoista... ale keď sa nad tým zamyslím, tak práve takýchto je veľmi veľa. A dnes som narazil hneď na troch.


Argumentácia nielen ich "kráľa" bola scestná až to bolelo...

Boli sme s deťmi v obývačke a zacítil som, ako už neraz predtým, nepríjemný cigaretový smrad z chodby. Vyšiel som von a našiel som na schodoch sediaceho a pokojne fajčiaceho mladého suseda. Spýtal som sa ho, prečo tam fajčí. Odpovedal, že preto, lebo nechce doma. Upozornil som ho, že na spoločných chodbách nesmie fajčiť a že existuje Zákon o ochrane nefajčiarov. Povedal som mu, že sa nám to dostáva do bytu a že nám to veľmi prekáža. Odvetil - Choďte sa sťažovať!

Zašiel som za pani domovníčkou... vyšli sme o poschodie vyššie, zaklopali na dvere. Neviem, či ideme dobre - začala domovníčka, keď jej otvoril otec toho fajčiara. Áno, idete dobre - prerušil ju zvýšeným hlasom a pokračoval - on tam fajčil, aj ja tam fajčím... Aj ja - pridala sa jeho manželka - fajčíme tam preto, lebo mám ťažko chorého otca. Fajčili sme na balkóne, ale teraz fúka vietor... Buď ticho! Nič nevysvetľuj - zahriakol ju "kráľ" a so slovami - Sťažujte sa, choďte sa sťažovať! - zabuchol dvere, cez ktoré som ešte počul vybrané slovo "k....". Ignoroval som zatvorené dvere, a aby ma počul, tak som tiež zvýšeným hlasom v debate pokračoval - Máme malé dieťa, nám to prekáža, synom to škodí... Dvere sa otvorili. Ako vám môže dym ísť od nás dole?! Platia iné fyzikálne zákony? - začal sa oháňať tým, čo sa v škole naučil. Vyšiel som preto, lebo som cítil, že niekto na chodbe fajčí! Áno, ide to k nám dole. Na chodbách je prievan - doplnil som. Choďte sa sťažovať - snažil sa ma odrovnať "najsilnejším argumentom", ktorý mal po ruke (alebo v hlave?).

Odišiel som. Sadol som za počítač a ... začínam sa sťažovať.

Majú ohľad na svojho chorého otca, či dedka, ale už im chýba ohľaduplnosť k susedom. Majú na háku, že to prekáža iným ľuďom, že to škodí zdraviu predovšetkým deťom, že zákaz fajčenia v spoločných priestoroch figuruje v Domovom poriadku. S našimi chlapcami chodíme pravidelne na alergológiu a o tom, že to škodí dvojmesačnej dcérke, škoda písať. Pre mňa s manželkou je to tiež nepríjemné.

Fajčiar je arogantný egoista! Nie z princípu, ale spravidla, ktoré má našťastie aj svoje výnimky. No títo ľudia medzi tie výnimky určite nepatria.

Arogantnosť fajčiara je síce neinteligentná, primitívna, ale svalnatá. Preto sa jej väčšinou radšej všetko z cesty odprace. Bojíme sa ozvať, zaprotestovať, hájiť svoje práva.

Choďte sa sťažovať! - týmto pseudoargumentom nás potom tá arogancia odrovná. Lebo vie, že nepôjdeme. Ale ja si zajtra so strážcami zákona pokecať pôjdem..

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

FAJČIARI!

(peťo zo sLOVEnska, 20. 2. 2009 21:32)

Krásny príspevok plný pravdy a plný arogancie.Poznám to i z nášho poschodia,kde sa fajčí už roky a tak isto nie len dospeláci,ale aj decká.Tiež ma to vie riadne rozhodiť,ale nikdy som sa nebol nikde sťažovať,lebo je to úplne zbytočné.Dokonca na wc cítiť cigaretový smrad ako keby sme fajčili v našom byte.To je už raz tak v tych našich panelových škatuliach,že všetko tu od susedov počujeme,cítime a musíme to trpieť.Rád čítavam príspevky od pána Šefčíka a tak aj tento jeho cigaretový príspevok je ako keby som ho písal ja,ale písal ho život....